Tarım sigortalarında dolu riskinin kümelenmesi ve toplam hasar dağılımının Hızlı Fourier Dönüşümü ile belirlenmesi
Clustering of heal risk and determination of aggregate loss distribution by Fast Fourier Transform in agricultural insurance
  1. Tez No: 522201
  2. Yazar: VELİ KISA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHAP KASIRGA YILDIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Katastrofik risk olarak tanımlanan, gerçekleşme olasılığı düşük fakat gerçekleştiğinde şiddeti büyük olan olayların, sigorta şirketlerinin finansal yapılarını korumaları için iyi analiz edilmeleri oldukça önemlidir. Değişen iklim koşulları ile beraber bu risklerin daha sık görüldüğü tarım sigortaları için hasar haritasının çıkartılması ve toplam hasar dağılımının hesaplanması üretim verimliliği ve ekonomik kaybı azaltmak açısından gereklidir. Bu çalışmada, Türkiye'de tarım sektöründe en sık karşılaşılan risk olan dolu olayı için risk haritasının oluşturulması ve buğday ürünü toplam hasar dağılımının hesaplanması amaçlanmıştır. Hesaplamada öncelikle hasar sıklık oranı kullanılarak konumsal tarama istatistiği ile kümeleme yapılmış, Türkiye dolu hasar haritası oluşturulmuştur. Sonrasında ise oluşturulan kümelerin toplamına Panjer Yineleme, Monte Carlao Benzetim, Normal Dağılım Yaklaşımı ve Hızlı Fourier Dönüşümü yöntemleri uygulanarak toplam hasar dağılımı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a great importance for insurance companies to analyze the catastrophic risk that posess low probability and high severity by nature. With drastic changes in climatical conditions it became an obligation to form the risk maps and to compute the aggreagate loss for agricultural insurance that exposed to catastrophic risks in order to increase production yield and decrase economic loss. In this study, we aim at obtaining loss map for hail which has the biggest impact on production and computing the loss distribution for wheat caused by hailstorms. Firstly by using damage frequency, spatial scan statistics is employed for clustering purposes to build the hail loss map for Turkey. Then, each clusters are evaluated in Panjer Recursive, Monte Carlo Simulation, Normal Distribution Approimation and Fast Fourier Transformation algorithms to build the aggregate loss distribution.