Kınıklı deresinin taşkın risk haritasının oluşturulması
The flood risk map of Kınıklı stream
- Tez No: 522200
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE DİLEK TAYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Kınıklı Deresi havzasında taşkın riskinin belirlenmesinde yağış verilerinden faydalanılmıştır. Yağıştan akışa geçilerek taşkın olayı tahmin edilip, taşkın risk haritaları üretilmiştir. Kınıklı Deresi havzasında Çorlu ve Tekirdağ yağış gözlem istasyonlarından alınan yağış verileri olasılık dağılım fonksiyonları ile irdelenmiş ve verilerin gamma dağılımına uyduğu görülmüştür. Pearson Tip III tablosundan yararlanılarak farklı tekerrür aralıkları için toplam yıllık yağışlar hesap edilmiştir. Tekerrür aralıkları için hesap edilen yağışlar, Watershed Modeling System (WMS) yazılımı ile akış verilerine dönüştürülmüştür. Akışlardan elde edilen hidrograf verileri MIKE yazılımına aktarılarak, MIKE 21 modülü yardımıyla taşkın haritaları üretilmiştir. Böylelikle eksik veriler ile yeni veriler üretilerek çalışmalar yapılabileceği görülmüş ve hidrolojik çalışmalar yapılabileceği anlaşılmıştır. Ayrıca, seçilen iki tekerrür aralığı için planlar esas alınarak taşkından etkilenen alanların büyüklüğü ve cinsi bulunmuştur. İleriye dönük olarak yapılacak planlar için taşkın alanlarının düzenlenmesinin bu doğrultuda olmasının önemi vurgulanmıştır. Çalışma ile akım verilerinin temin edilemediği durumlarda yağıştan akışa geçilip, taşkın riskinin irdelenebildiği görülmüştür. Kınıklı havzasının taşkın riskine maruz kaldığı saptanmış ve taşkın önleme için alınabilecek tedbirler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, precipitation data are used in order to determine the risk of flow of Kınıklı stream. Passing from rain to flow, the event of flood is estimated and flood maps are produced. The rainfall data was examined which compiled from Çorlu and Tekirdağ rainfall observation stations at Kınıklı Stream Basin, and it was seen that the data is appropriate with gamma distrubition. The total annual rainfall was calculated for different recurrence interval by the help of Pearson Type III Table. These rainfall data were transformed to hydrograph flows by Watershed Modelling System (WMS). The hydrograph flows transfered to MIKE software and by the help of MIKE 21 module, flood risk maps were produced. By this method, it was seen that in the lack of information and data, it is possible to arrange hydrology studies by producing new data. Beside this, the size and the type of flood affected area are found, by taking the basis of the plans of two choosen recurrence interval. For the forward plans it is highlighted that, the flood area arrangement would be made in accordence with this method. By this study, it was seen that, it is possible to examine the flood risk by passing from rainfall to flow when there is lack of current data. As a result, it is determined that Kınıklı Basin is under flood risk and by this study it is determined the way of preventions of this risk.