Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinde gelir dağılımına bir müdahale aracı olarak kamu harcamalarının etkinliği
  1. Tez No: 52221
  2. Yazar: ERHAN ÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NACİ B. MUTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET İnsanların ihtiyaçlarım karşılayabilmesi için üretimde bulunması çok önemlidir. Üretilen malların bir başka ifadeyle meydana getirilen hasılanın dağılımı da aynı şekilde büyük önem arzetmektedir. Ekonominin işleyiş biçiminde ortaya gelir dağılımı bozukluklan çıkar. Kamu kesiminin bu bozukluklan gidermek için çabalan vardır. Bunun için kamu kesimi, milli gelirin kamu maliyesi aracılığıyla yeniden dağılmasını sağlar. Devletin mali alandaki faaliyetleri ekonomik ve sosyal hayatı da etkiler. Günümüzde ekonomik ve sosyal hayatda bilinçli olarak kullanılan mâli araçlarla yön verilebilmektedir. Bütçe ile gelir dağılımının iyüeştirilmesi, sosyal adaletin yaygınlaştırılması, bölgesel dengesizliklerin giderilmesi ve kamu hizmeti düzeyinin yükseltilmesi hedef alınmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerindeki gelir dağılımları; ve bu ülkeler tarafından yapılan sosyal refah harcamaları analiz edilmiştir. Ayrıca Gümrük Birliği'nhı Türkiye milli gelirine ve sosyal politikalarına etkileri incelenmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACK It's very important that people must produce something in order to provide then- needs. The many factured matter in other words, the gained income distribution in also very important as well. Some disorders on income distribution occur depending on economic operation types. Public sector try to solve this problem. That's why public sector provide redistributing of national income by using Public Finance. The state's activities in the financial field also affect economic and social life. Today, economic and social life can be guided by the informed use of financial means. With the budget, target are set to improve the distribution of income, spread social justice, eliminate regional imbalancees and increase the level of public services. In this study, income distribution in Turkey and Europe Union Countries and social welfare expenditure made by these countries have been analized. Also effect of Customs Union on Turkish national income and social policy have been review.