Dış ticarette kullanılan döviz kuru riski yönetim tekniklerinin finansal bilgi düzeyi bağlamında değerlendirilmesi: TR33 bölgesi örneği
Assessment of exchange risk management techniques used in foreign trade in the context of financial knowledge level: TR33 region example
- Tez No: 522216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dış ticaret günümüzde ülkelerin ekonomik kalkınma ve gelişmişlik seviyelerinin artırılmasında son derece önemlidir. Bu nedenle ülkeler dış ticaret hacimlerini artırmaya yönelik politikalar uygulamaktadır. Dış ticaret, ülkelerin yanında firmalar için de karlılığın artırılması ve sürdürülebilirlik açılarından önemlidir. Ancak dış ticaret işlemleri kolay gibi görünse de firmaların karşılaşabileceği çok farklı riskler bulunmaktadır. Bu risklerin en önemlilerinden biri döviz kuru riskidir. Döviz kurlarında küreselleşmenin de etkisiyle sürekli dalgalanmalar yaşanmaktadır. Bu dalgalanmalar farklı ülke para birimleri üzerinden işlem yapan dış ticaret yapan firmaların kârları, rekabet güçleri ve firma değerleri üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Bu olumsuzluklarla karşılaşmamak için firmalar döviz kuru riskini başarılı bir şekilde yönetmelidir. Çalışmada TR33 Bölgesi il merkezlerinde faaliyet gösteren, 250 ve üzeri çalışana sahip firmaların döviz kuru riski yönetim teknikleri hakkındaki bilgi düzeylerinin ve bu teknikleri kullanım düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcı firmaların bu teknikler hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları ve bu nedenle de kullanım düzeylerinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign trade is important in increasing the economic development and development levels of countries today. For this reason, countries are implementing policies aimed at increasing foreign trade volume. Foreign trade is important for firms as well as for their profitability and sustainability besides country. However, foreign trade operations seem to be easy, but there are different risks that companies may encounter. One of the most important of these risks is exchange rate risk. Foreign exchange rates are constantly fluctuating with the impact of globalization. These fluctuations can have negative effects on the profits, competitiveness and firm values of foreign trade firms operating in different currencies. In order not to encounter these negativities, companies should manage the exchange rate risk successfully. In the study, it is aimed to investigate the level of information about the exchange rate risk management techniques and the usage levels of these techniques of the firms operating in the provincial centers of TR33 with 250 or more employees. As a result of the research, it is concluded that the participating firms do not have enough knowledge about these techniques and therefore their usage level is low.