Varlık vergisinin fenomenolojisi
The phenomenology of wealth tax
  1. Tez No: 522262
  2. Yazar: ÖNER GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZER ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Fenomenoloji kesin olan husus ile kesin olma iddiasındaki husus arasında eleştirel bir yaklaşımdır. Bu eleştirel yaklaşım varlığın özüne ulaşmada yardımcı bir araç olarak ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte söz konusu yaklaşım ekonomi ve maliye alanında da uygulanabilir. Örneğin, ekonomik krizlerin sebeplerini açıklamada kullanılan iktisadi nedenler kesin olan nedenlerdir. Ancak, bunun arkasında yatan nitel nedenler ise kesin olma iddiasındaki hususlardır. Bu çalışmada da 1942 ve 1943 yılları arasında Türkiye'de uygulanan varlık vergisinin fenomenolojik sorgulaması yapılmıştır. Varlık vergisi iktisadi, mali ve hukuki olarak yanlış bir şekilde uygulanan bir vergidir. Fakat varlık vergisinin uygulanma sebeplerine bakıldığında gerekli bir vergi olduğu anlaşılmaktadır. İki çelişki arasındaki fenomenolojik yaklaşım ortaya konulması bu çalışmanın hipotezini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Phenomenology is a critical approach between the subject which is absolute and the subject which has a claim that it is absolute. This critical approach arises as a helpful tool reaching essence of being. However, this approach can be also used in the areas of economics and public finance. For instance, economic reasons used in the explanation of economic crises are the reasons which are absolute. Nevertheless, the qualitative reasons behind this are the reasons having a claim that they are absolute. In this study, the phenomenologic examination of wealth tax levied between 1942 and 1943 in Turkey is realized. Wealth tax is a tax applied wrong in terms of economics, public finance and law. But, it is understood that the wealth tax is necessary when examined the reasons of application of wealth tax. Exposing the phenomenological approach between these two conflict forms the hypothesis of this study.