Higher curvature gravity in large extra dimensions: Phenomenological implications
Uzun ek boyutlarda yüksek eğrilikli çekim: Fenomenolojik uygulamalar
- Tez No: 202133
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez, uzun ek boyutlarda yüksek e ???? rilikli çekimin ve onun fenomenolojik uygulamalarının ayrıntılı bir çalı ???? masına adanmı ???? tır. Bu tez, Einstein-Hilbert terimindeki e ???? rilik skaleri R yerine R'nin bir genel fonksiyonu olan f(R)'nin konulması yoluyla yüksek boyutlu Einstein kütleçekiminin de ???? i ???? tirilmesiyle olu ???? an, zar maddeleri arasındaki etkin etkile ???? imlerin bir tartı ???? ması olarak tasarlanmı ???? tır. Bu çalı ???? mada, ek boyutlarla ve uzun ek boyutlarda yüksek e ???? rilikli çekimle ilgili bölümleri takiben, graviton yayıcıyı türettik ve daha sonra parçacık etkile ???? imlerindeki sanal graviton alı ???? verisinin gücünü çözümledik. f(R) kütleçekim etkilerinin, kütleli ayar bosonlarını, a ???? ır fermionları ya da Higgs bosonunu içeren yüksek-enerji yöntemleriyle en iyi sekilde çözümlendi ???? i sonucuna vardık. f(R) kütleçekim öngörülerinin ve Arkani-Hamed-Dvali-Dimopoulos (ADD) senaryosu tahminlerinin kar ???? ıla ???? tırmalı bir çüzümlemesini canlandırdık ve f ''(0) artı de ???? erli ve yüksek boyutlardaki kütleçekiminin temel ölçe ???? iyle kar ???? ıla ???? tırılabilir oldu ???? unda, birincisinin sonrakiyle çeki ???? ti ???? ini bulduk (Demir ve Tanyıldızı 2006). Ayrıca, gravitonun zarda lokalize maddeye bozunumunun yanısıra zardan graviton yayılmasını da kısaca tartıstık ve bunların ADD beklentileriyle hemen hemen hiç çeki ???? emedi ???? ini bulduk. Son olarak uzun ek uzaysal boyutlarda yüksek e ???? rilikli kütleçekim etkile ???? imlerinin olası varlı ???? ının günümüzdeki ve gelecekteki çarpı ???? tırıcı deneylerinde kar ???? ıla ???? abilece ???? imiz çesitli i ???? aretler sundu ???? unu tartı ???? tık.
Özet (Çeviri)
This thesis is devoted to a detailed study of the higher curvature gravity and its phenomenological implications in large extra dimensions. This work is intended as a discussion of effective interactions among brane matter induced by modifications of higher dimensional Einstein gravity via the replacement of Einstein-Hilbert term with a generic function f(R) of the curvature scalar R . In this work, following the introductory chapters on extra dimensions and higher curvature gravity in large extra dimensions, we derive the graviton propagator and then we analyze impact of virtual graviton exchange on interactions among brane matter. We find that f(R) gravity effects are best probed by highenergy processes involving massive gauge bosons, heavy fermions or the Higgs boson. We perform a comparative analysis of the predictions of f(R) gravity and of Arkani-Hamed, Dimopoulos and Dvali (ADD) scenario, and find that the former competes with the latter when f ``(0) is positive and comparable to the fundamental scale of gravity in higher dimensions (Demir and Tanyıldızı 2006). In addition, we briefly discuss graviton emission from the brane as well as its decays into brane-localized matter and we find that they hardly compete with the ADD expectations. Consequently, we discussed that possible existence of higher-curvature gravitational interactions in large extra spatial dimensions opens up various signatures to be confronted with existing and future collider experiments.