Siyah alaca sığırlarda stearoyl coa desaturase (SCD) gen polimorfizmi
Polymorphism of stearoly coa desaturase (SCD) gene in holstein cattle
- Tez No: 522275
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH NURİ ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu Çalışmada, Siyah Alaca sığır populasyonunda Stearoyl CoA Desaturase (SCD) gen polimorfizmi belirlenmiştir. SCD geni ekson 5 bölgesi gen dizi bilgilerine göre A702G, T762C ve C878T tek nükleotid polimorfizmleri (SNP) tespit edilmiştir. A702G bölgesinde AA, AG ve GG genotiplerinin frekansları sırasıyla; %22.50, 32.50 ve 45.00, T762C bölgesinde TT, TC ve CC genotiplerinin frekansları sırasıyla; %22.50, 60.00 ve 17.50, C878T bölgesinde CC, CT ve TT genotiplerinin frekansları sırasıyla; %20.00, 47.50 ve 32.50 olarak hesaplanmıştır. Bununla beraber, A702G bölgesinde A ve G allel frekansları 0.39 ve 0.61, T762C bölgesinde T ve C allel frekansları 0.53 ve 0.47, C878T bölgesinde C ve T allel frekansları 0.44 ve 0.56 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak insanlar için daha sağlıklı et ve süt ürünlerinin elde edilmesinde yağ asidi içeriklerinin önemli olduğu daha öncede bildirilmiştir. Yapılan çalışmalar yağ asidi içeriğinin insan sağlığı için olumlu olarak düzenlenmesinde SCD geni A263V polimorfizminin potansiyelinin yüksek olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Stearoly CoA Desaturase (SCD) gene polymorphism was determined in Holstein cattle. A702G, T762C and C878T single nucleotide polymorphisms (SNPs) were identified based on DNA sequence information of exon 5 region in SCD gene. AA, AG and GG genotype frequencies were 22.50, 32.50 and 45.00% in A702G region, TT, TC and CC genotype frequencies were 22.50, 60.00 and 17.50% in C762T region, CC, CT and TT genotype frequencies were 20.00, 47.50 and 32.50% in C878T region, respectively. In addition, A and G allele frequencies were 0.39 and 0.61 in A702G region, T and C allele frequencies were 0.53 and 0.47 in T762C region, and C and T allele frequencies were 0.44 and 0.56 in C878T region, respectively.