Yönlendirilmiş yonga levhaların ( OSB ) teknolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of technological characteristics of oriented strand boards (OSB)
- Tez No: 522274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Yönlendirilmiş Yonga Levhaların ( OSB ) teknolojik özelliklerinin incelenmesi ve karşılaştırılarak sonuçlar elde edilmesi amaçlanmıştır. Piyasada en çok satılan ve kullanılan 11mm x 1220mm x 2440mm ölçülerindeki OSB2 ve OSB3 plakalarından standartlara uygun olarak test numuneleri hazırlanmıştır. Eğilme mukavemeti, eğilmede esneklik modülü, iç yapışma - dik çekme direnci, kalınlığına şişme ve kaynatma testleri TS EN 300, TS EN 310, TS EN 317, TS EN 319, TS EN 325 standartlarına göre TSE'de yapılmıştır. OSB2 için: Eğilme mukavemeti - büyük eksen 18,17N/mm2 olarak kaydedilmiştir. Eğilme mukavemeti - küçük eksen 12,08 N/mm2 olarak kaydedilmiştir. Eğilmede esneklik modülü - büyük eksen 3875N/mm2 olarak kaydedilmiştir. Eğilmede esneklik modülü - küçük eksen 2355N/mm2 olarak kaydedilmiştir. İç yapışma - dik çekme direnci 0,23N/mm2 olarak kaydedilmiştir. Kalınlığına şişme - 24 saat süreyle daldırma %24,11 olarak ölçülmüştür. Kaynatma testi sonucunda tüm numunelerin tabakaları çekme testi yapılamayacak kadar dağılmıştır. OSB3 için; Eğilme mukavemeti - büyük eksen 28,92N/mm2 olarak kaydedilmiştir. Eğilme mukavemeti - küçük eksen 13,37N/mm2 olarak kaydedilmiştir. Eğilmede esneklik modülü - büyük eksen 4436N/mm2 olarak kaydedilmiştir. Eğilmede esneklik modülü - küçük eksen 1845N/mm2 olarak kaydedilmiştir. İç yapışma - dik çekme direnci 0,28N/mm2 olarak kaydedilmiştir. Kalınlığına şişme - 24 saat süreyle daldırma testinde ortalama %22,97 olarak ölçülmüştür. Kaynatma testi sonucunda numunelerin tamamının tabakaları çekme testi yapılamayacak kadar dağılmıştır. Genel olarak yapı sektöründe kullanılan OSB için, yapıların statik hesaplarında kullanılan standart statik değerlere üretici firmaların ürünlerinde ulaşılamadığı görülmektedir. Bu sonuçlarla sadece OSB2'nin dış mekan uygulamalarında yeterli olmadığı bilinmekte iken üretim kalitesi yetersizliği dolayısıyla OSB3 ün de yeterli olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to define the technical specifications of Stratified Woodworking Material Sheets (OSB). Test samples from OSB2 and OSB3 sheets at the sizes of 11mm x 1220mm x 2440mm mostly used in the markets were prepared. Bending strength, flexibility module in the bending, inner bonding-vertical tensile strength, swelling to its thickness and boiling tests were performed in TSE. For OSB2; bending strength- major axis was recorded as 18,17N/mm2. The bending strength-minor axis was recorded as 12,08 N/mm2. The flexibility module in the bending- the major axis was recorded as 3875N/mm2. The flexibility module in the bending- the minor axis was recorded as 2355N/mm2. Inner bonding-vertical tensile strength was measured as 0,23N/mm2. The swelling to its thickness- dipping for 24 hours was measured as 24,11%. As a result of boiling test, the plates of each sample was distributed so that the tension test has not been performed. For OSB3; bending strength- major axis was recorded as 28,92N/mm2. The bending strength-minor axis was recorded as 13,37N/mm2. The flexibility module in the bending- the major axis was recorded as 4436N/mm2. The flexibility module in the bending- the minor axis was recorded as 1845N/mm2. Inner bonding-vertical tensile strength was measured as 0,28N/mm2. The swelling to its thickness- dipping for 24 hours was measured as 22,97%. As a result of boiling test, the plates of each sample was distributed so that the tension test has not been performed. For the OSB that is generally used in the construction sector, it is observed that the manufacturer firms could not reach the standard static values used in the static calculations of the structures in the products of the manufacturer firms. Based on this result, it is known that only OSB2 is not sufficient and due to the lack of product quality, it is also understood that OSB3 is not sufficient as well.