Siyah-alaca sığırlarda yaşama gücü, büyüme, ergin canlı ağırlık ve vücut ölçülerini etkileyen bazı çevresel faktörler üzerinde araştırmalar
- Tez No: 48781
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HIDIR DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
6. ÖZET Bu çalışma, Sakarya Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen Siyah-Alaca sığırların yaşama gücü büyüme, ilk tohumlama ve ergin dönemdeki canlı ağırlık, göğüs çevresi, cidago yükseklikleri, ilk tohumlama yaşı,ilk gebelik için tohumlama sayısı ve gebelik süresi düzeylerinin belirlenmesi ve bu özellikler üzerindeki bazı çevre etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın materyalini Siyah-Alaca sığır ırkı inekleri ve bunlardan doğan yavruların kontroller sonucu saptanan kayıtlan oluşturmuştur. Araştırma döneminde yaşama gücü için 201 kayıt, büyüme için, 1027 kayıt, ilk tohumlama için 75 kayıt ve ergin dönem için 362 kayıt değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma dönemlerinde incelemeye alınan 201 adet dişi ve erkek buzağının 1, 3, 6 ve 12. aylık yaşama gücü oranlan sırasıyla %99.0, %95.0, %95 ve %93.5 olmuştur. 1991-1994 yılları arasında incelemeye alman 201 buzağının doğum ağırlığı 37.0 kg, 193 buzağının 3. ay ağırlığı 88.9 kg, 179 buzağının 6. ay ağırlığı 141.0 kg. 135 sığırın 9. ay ağırlığı 190.8 kg, 120 sığırın 12. ay ağırlığı 241.7 kg, 105 sığırın 15. ay ağırlığı 293.4 kg ve 94 düvenin 18. ay ağırlığı 337.9 kg, 72 düvenin ilk tohumlama vücut ağırlığı 344.9 kg, 362 ineğin vücut ağırlığı ortalaması 529.8 kg olarak saptanmıştır. Göğüs çevresi uzunlukları 201 buzağının doğum için 67.5 cm, 193 buzağının 3. ay için 101.6 cm, 179 buzağının 6. ay için 120.8 cm, 135 sığırın 9. ay için 135.2 cm, 120 sığımı 12. ay için 148.3 cin. 105 sığırın 15. ay için 159.2 cm ve 94 düvenin 18. ay için 165.9 cm ortalama değerler olarak hesaplanmıştır. Siyah-Alaca 72 düvenin ilk tohumlama göğüs çevresi uzunluğu 166.5 cm 362 ineğin göğüs çevresi uzunluğu 189.4 cm olarak saptanmıştır. Büyüme döneminde cidago yükseklikleri, doğum 3. ay, 6. ay, 9. ay, 12. ay. 15. ay, ve 18. ay için sırasıyla 69.9 em, 89.4 cm, 103.5 cm, 115.9 cm, 120.5 cm, 124.6 cm ve 128.4 cm olarak hesaplanmıştır. İlk tohumlanan düveler ve ergin sığırların cidago yüksekliği ortalamaları 127.7 cm ve 132.7 cm olarak elde edilmiştir. İlk tohumlama yaşı 17.8 ay, ilk gebelik için tohumlama sayısı 1.6 ve ilkine gebelik süresi 276.2 gün olarak saptanmıştır. -69-Bu araştırmada buzağıların yaşama gücünü etkileyen faktörlerden doğum yılı, cinsiyet, ana yaşı ve doğum mevsimi üzerinde durulmuştur. 0-1 ay yaşama gücü oranlan üzerinde bu faktörlerin etkisi önemsiz, 0-3 ve 0-6 yaşama gücü oranlan üzerinde ana yaşının, 0-12 ay yaşama gücü oranlan üzerinde ise ana yaşı ve doğum mevsiminin etkisi önemli bulunmuştur. Büyüme döneminde vücut ağırlığı, güğüs çevresi ve cidago yüksekliklerini etkiden faktörlerden doğum yılı, cinsiyet, doğum tipi ve mevsimi ve ana yaşı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was cerried out to investigate the levels of living performance and growing rates, first insemination weight, adult weight, chest diameter, cidago length, first insemination age, insemination number and pregnancy rates of Holstein cows in Sakarya Tarım İşletmesi and some environmental effects on these valves. The materials of the study were Holstein cows and their calves. 1, 3, 6 and 12 months living rates of 201 male and female calves were 99.0%, 95.0%, 95% and 93.5% respectively. Between the years 1991-1994 birth weights of 201 calves were 37.0 kg, 3nd month weights of 193 calves was 88.9 kg, 6th month weights of 179 calves were 141.0 kg, 9th month weights of 135 cattle was 190.8 kg, 12nd month weight of 120 cattle was 241.7 kg. 15th month weights of 105 cattle was 293.4 kg and 18th month weights of 94 heifers was 337.9 kg. First insemination weights of 72 heifers was 344.9 kg and of 362 cow was 529.8 kg. The chest diameters of 201 calves for birth time was 67.5 cm. 3th month diameter of 193 calves 101.6 cm, 6th month diameter of 179 calves 120.8 cm. 9th months diameter of 135 cattle 135.2 cm, 12th month diameter of 120 cattle 148.3 cm, 15th month diameter of 105 cattle 159.2 cm and 18th month diameter of 94 heifers the average was 165.9 cm. Chest diameter of 72 heifers which were inseminated first was 166.5 cm, and that of 362 cows was 189.4 cm. Cidago lengths of the animals at 3th,. 6th, 9th, 12th, 15* and 18th months were 69.9 cm, 89.4 cm, 103.5 cm, 1 15.9 cm, 120.5 cm, 124.6 cm and 128.4 cm respectively. Cidago length averages of first inseminated heifers and adaltcows were 127.7 cm and 132.7 cm respectively. 72-First insemination age was 17.8 months, number of insemination for the first pregnancy woos 1.6 and pregnane}' period for the first pregnancy was 276.2 days. The effects of sex. mothers age, season of birth on the living performance of the calves were also investigated in this study. All factors were ineffective on the live performance between 0-1 month. The effect of mothers age on 0-3. and 0-6.^ effect of birth season on 0-12. month high performance were important During the growing period; body weight, chest diameter and withers lengths effected factors that birth year, sexuality, birth type, birth season and, mother age were in investigated.