Endodontik tedavi öncesi ve sonrasında stres değişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of stress change before and after endodontic treatment
- Tez No: 522295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; endodontik tedavi öncesinde kullanılan dental anksiyete ölçekleri (MDAS, SDA-I, VAS, DAQ, STAI-S ve STAI-T) ile dental anksiyete seviyesinin belirlenmesi, hastalardan alınan örneklerde tükürük kortizol, DHEA, kortizol/DHEA, α-amilaz, IgA sekresyon hızı, CgA ve total protein seviyelerinin tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırılması ve hastaların sosyodemogrofik ve dental geçmişlerinin dental anksiyete ve stres biyobelirteçlerinin seviyeleri üzerindeki rolünün incelenmesidir. Materyal ve metot: Bu çalışmaya İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim dalına başvuran 18 yaşını doldurmuş ve sistemik herhangi bir hastalığı olmayan 111 hasta dâhil edildi. Hastalar endodontik tedavi öncesinde sosyodemografik/dental geçmişleri ile ilgili olan formu doldurdu ve sonrasında hastalara dental anksiyete seviyelerinin belirlenmesi amacıyla dental anksiyete ölçekleri uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrasında hastalardan tükürük numuneleri alındı. Elde edilen tükürük numunelerinin stres biyobelirteç seviyeleri ELISA yöntemi kullanılarak tespit edildi. Bulgular: Çalışmada kullanılan dental anksiyete ölçeklerinin birbirleriyle istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü bir ilişkiye sahip olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to determine the anxiety levels of patients before endodontic treatment by using dental anxiety measures (MDAS, SDA-I, VAS, DAQ, STAI-S ve STAI-T); to compare the saliva cortisol, DHEA, cortisol/DHEA, α-amylase, IgA secretion rate, CgA and total protein levels before and after endodontic treatment which obtained from patients and to evaluate the role of the sociodemographic and dental history of the patients on the dental anxiety and the levels of saliva stress biomarkers. Material and method: 111 patients who applied to Inonu University Faculty of Dentistry Department of Endodontics that over 18 years old and without any systemic disease were included to this study. Before endodontic treatment patients filled out the form that related to their sociodemographic and dental history and afterwards dental anxiety measures were applied to determine the dental anxiety levels. Saliva samples were taken from patients before and after the treatment. Stress biomarker levels of obtained saliva samples were determined by using ELISA method. Results: It was found that the dental anxiety scales which were used in the study had a statistically significant positive correlation with each other.