Perceived impact of personal therapy and clinical supervision on clinical practice: An exploratory study
Bireysel terapi ve klinik süpervizyonun klinik uygulama üzerindeki algılanan etkisi: Keşif çalışması
  1. Tez No: 522300
  2. Yazar: ALİME SAMSA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV ÇAVDAR SİDERİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bulunan psikoterapistlerin mesleki gelişim ve klinik uygulamaları ile bireysel terapi ve klinik süpervizyon deneyimleri arasındaki ilişkiyi sistematik olarak incelemektir. Araştırmaya bireysel terapi sürecinde bulunan, süpervizyon alan ve aktif olarak danışan gören 44 katılımcı katılmıştır. Katılımcılar Mesleki Geçmiş ve Çalışma Deneyimi Formu, Teröpatik İttifaki Değerlendirme Ölçeği Hasta ve Terapist Formu (LF), Süpervizyon İttifakını Değerlendirme Ölçeği, Bireysel Terapi Algılanan Etki Ölçeği (PI-PT), Süperyon Algılanan Etki Ölçeği (PI-SV), Terapistin Deneyimlediği Zorluklar Anketi ve üç tane açık uçlu soruyu yanıtlamışlardır. Araştırma sonuçları terapistlerin hem süpervizörleri hem de bireysel terapistleri ile terapötik ittifakın duygusal bağ, amaç ve görev alanlarında güçlü ittifaka sahip olduklarını göstermiştir. Ek olarak, süpervizyon ve bireysel terapi sürecinin algılanan olumlu etkisi oldukça yüksek olarak belirtilmiştir. Bu eğilim ayrıca çalışmanın nitel sonuçlarında da görülmüştür. Terapist olarak kurulan işbirliği ile danışan ve süpervise olarak kurulan işşbirliği arasında yakın bir ilişki tespit edilmiştir. Terapist olarak yaşanan zorluklar süpervise olarak amaçlarda iş birliği kurmakla, therapi ve süpervizyon süreçlerinde algılanan negatif etki ile ilişkilidir. Bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak, bireysel terapi ve süpervizyon sürecinin psikoterapistlerin mesleki ve kişisel gelişimini olumlu etki etkileyen bileşenler olduğu desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to systematically investigate the experiences and associations of personal therapy, clinical supervision, and professional development and clinical practice of psychotherapists in Turkey. The sample constituted of 44 mental health professionals who have undergone personal therapy, were participating in a clinical supervision process, and were actively seeing clients. Participants completed a survey package that included Professional Background and Work Practices Form, Working Alliance Inventory Client and Therapist Forms (LF), Working Alliance Inventory Supervisee Form, Perceived Impact of Personal Therapy (PI-PT), Perceived Impact of Supervision (PI-SV) Scales, Therapists' Experienced Difficulties Questionnaire and three open-ended questions. The results showed that the participants had strong alliances with both their therapists and supervisor in terms of their emotional bond, agreement on tasks and goals of the relationship. Moreover, a high level of perceived positive impact of supervision and personal therapy process was reported. This tendency was observed also in the qualitative results of this study. Positive memories of these two processes were more obvious. Alliance as a therapist was found to be closely related to alliance as a client and as a supervisee. Difficulty experienced as a therapist was only associated with agreement on aims as a supervisee, in addition to the perceived negative impacts of both therapy and supervision. On the basis of the results of this study, personal therapy and clinical supervision as pervasively positive contributors to the professional and personal development of psychotherapists was supported.