Küçük ve orta ölçekli işletmelerin uluslararası pazarlara açılmada karşılaştıkları yönetim sorunlarının tesbit ve çözümüne ilişkin bir araştırma
  1. Tez No: 52233
  2. Yazar: SELEN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Son yıllarda, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde KOBİ'lerin önemli bir role sahip oldukları farkedilmeye başlanmıştır. Türk ekonomisi ile ilgilenen kişiler de, KOBİ'lerin ülke ekonomisinde önemli bir rol üstlendiklerini görmekte ve onlara daha fazla önem vermektedirler. Bugün, Gümrük Birliği nedeni ile KOBİ'ler Türkiye'de güncel konular arasına girmiş ve çeşitli gruplarca tartışma konusu yapılmıştır. Türkiye'nin Gümrük Birliği 'ne girmesinden sonra, Türk KOBl'leri artık uluslararası pazarlarda faaliyette bulunmak zorundadırlar. Böylece, KOBİ'ler uluslararası pazarlarda, ulusal pazaıdakinden farklı sorunlarla karşılaşacaklardır. Bu çalışmada, KOBİ'lerin Türk ekonomisine olan katkılarının, sanıldığından çok daha büyük olduğu ortaya konmaktadır. Ayrıca, bu çalışmada KOBİ'lerin, yönetimdeki eksikliklerden kaynaklanan başarısızlıklarının nedenleri üzerinde de durulmaktadır. Bundan başka, bu çalışmada, KOBİ'lerin yönetim sorunlarını çözmeye yardımcı olacak ve bu işletmelerin başarılarına katkıda bulunacak bazı öneriler getirilmektedir. Yapılan çalışmada, öncelikle KOBİ'ler ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra, KOBİ'lerin tanımı ve özellikleri genel olarak ele alınmaktadır. Daha sonra da, Türkiye'de ve uluslararası pazarlarda KOBİ'lerin yeri ve önemi üzerinde durulmaktadır. Bu bilgiler verildikten sonra, KOBİ'lerin yönetim sorunları ayrıntılı olarak incelenmektedir. Ayrıca, çalışmanın son bölümünde KOBİ'lerin yönetim sorunlarını kapsayan, ankete dayalı bir araştırma, yer almaktadır. Bu araştırma sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilerek, KOBİ'lerin uluslararası pazarlara açılmada karşılaştıkları yönetim sorunlarının çözümüne yönelik öneriler getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has increasingly been recognized in many developing countries that small and medium scale enterprises play an important role in the economy. So, people who are interested in Turkish economy give more importance to the role of small and medium scale enterprises. Today, the concept and problems of small and medium scale enterprises in Turkey have become a current topic because of entering Customs Unions. After this time, the Turkish small and medium scale enterprises must operate in the international markets. So, small and medium scale companies face different problems in international markets rather than the domestic markets. In this study, it is pointed out that the small and medium scale enterprises contributions to the Turkish economy are much more than anticipated. Also, this study focuses on the reasons of small and medium scale enterprises failures which stem from the shortcomings of management Further more, the study also proposes some recommendations that may help to solve these problems. In the study made, firstly the definition and characteristics of the small and medium scale enterprises have generally been examined. And then, the study give imformation about the role and importance of the small and medium scale enterprises in international and Turkish markets. After giving these information, the management problems of the small and medium scale enterprises have been examined in a detailed way. Also, in the last chapter of this study, a research based on questionnaire covering the management problems of small and medium scale enterprises is developed. With the result of this study, evaluating the resuts obtained the management problems of small and medium scale enterprises that face in international markets have been determined and proposals oriented to the solution of these problems have been developed.