Namlularda kendi kendine ateşleme süresinin belirlenmesi
Determination of cook-off time in barrels
- Tez No: 522333
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez kapsamında, bir ağır silah namlusu olan obüs (howitzer) namlusunun kendi kendine ateşleme (cook-off) atış sayısı ve süresi, analitik ve sayısal yöntemlerle hesaplanmıştır. Tez kapsamında, silah sistemini ve bu sistemi kullanan mürettebatın güvenliğini tehlikeye atmadan, güvenli ve isabetli atış gerçekleştirebilmesi için kendi kendine ateşleme süresinin hesaplanması yapılmıştır. Kendi kendine ateşleme süresi, öncelikle basitleştirilmiş analitik bir yöntem olan toplam kütle yaklaşımı ile hesaplanmıştır. Ardından, Sonlu Elemanlar Metodu (SEM) ile Ansys yazılımında sayısal olarak yapılmıştır. Hesaplarda kullanılan iç balistik parametreleri olan namlu içi maksimum basınç ve mühimmat namlu çıkış hızı değerleri PRODAS iç balistik analiz programı ile hesaplanmıştır. Kendi kendine ateşleme süresinin ve atış sayısının hesaplanması için bir metodoloji oluşturulmuştur. Farklı atış rejimleri için hesaplamalar yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. SEM hesaplamaları ile 1, 2, 3, 6, 10 ve 20 atış/dakika atış rejimleri için elde edilen kendi kendine ateşleme atış sayıları sırasıyla 57, 53, 50, 41, 29 ve 14'dür. Atış sıklığı arttıkça namlu iç yüzey sıcaklığı da artmaktadır. Bunun sonucunda kendi kendine ateşleme süresine karşılık gelen atış sayısı ciddi şekilde azalmaktadır. İncelenen bu atış rejimleri için kendi kendine ateşleme atış süreleri ise sırasıyla 3420 s, 1590 s, 1000 s, 410 s, 174 s ve 42 s olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the number of shots and duration of cook-off for a heavy gun barrel (howitzer barrel) is calculated by using analytical and numerical methods. Within the scope of the thesis, the cook-off time is calculated so that the system could be safely operated and accurately shot without risking the gun system and the crew. The cook-off time is first calculated by using the lumped system approach which is a simplified analytical method. Then, it is done numerically in Ansys software with Finite Element Method (FEM). The maximum barrel internal pressure and ammunition barrel muzzle velocity, which are internal ballistic parameters used in the calculations, are calculated by using PRODAS software which is an internal ballistics analysis program. A methodology has been developed for the calculation of the cook-off time and the number of shots. Calculations are made for different rate of fires and the results are compared. By using FEM analyses, the number of cook-off shots for the rate of fires of 1, 2, 3, 6, 10 and 20 shots per minute are obtained as 57, 53, 50, 41, 29 and 14, respectively. The inner surface temperature of the barrel increases with increasing rate of fire. As a result, the number of shots corresponding to the cook-off time is significantly reduced. For these rate of fires, the cook-off times are determined as 3420 s, 1590 s, 1000 s, 410 s, 174 s and 42 s, respectively.