Mobilya sektöründe faaliyet gösteren bir firmada tesis yerleşimi uygulaması
Facility layout application in a company operating in furniture sector
- Tez No: 522335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde artan rekabet ortamında işletmeler, düşük birim maliyete ve yüksek kaliteye sahip ürünler üreterek rekabette avantaj elde etmeye çalışmaktadır. Üretim işletmeleri içsel mekanizmalarını geliştirerek ve sahip oldukları ekipmanları düzenleyerek sözü edilen rekabet avantajını arttırabilirler. Bu anlayışın üretimde uygulaması olan Hücresel İmalat Sistemi, makine gruplarından oluşan hücrelerde parça ailelerini imal ederek iş akışını basitleştirmekte, makineler arası malzeme taşımasından ve fabrika alanında tasarruf sağlamaktadır. Bu çalışmada mobilya sektöründe üretim yapan bir fabrika için hücresel bir yerleşim tasarlanarak taşıma maliyetlerinin azaltılması amaçlanmaktadır. Parçalar arasındaki benzerliklerden yararlanılarak üretim süreçlerini daha etkin yönetmek ve aynı zamanda daha kısa sürede son ürün elde edebilmek hedeflenmiştir. Yeni yerleşim planında yer alan imalat hücrelerinin oluşturulmasında Derece Sırası Kümelendirme (DSK) Yöntemi, hücre içi makine yerleşiminde ise ters yönde parça taşımalarını en aza indirmek için Hollier-1 Metodu kullanılmıştır. Ayrıca Blok Diyagramlama sezgisel yönteminden yararlanılarak bir tesis yerleşim düzeni önerilmiştir. Yeni yerleşim düzeninde, eski yerleşime göre taşıma maliyetlerinde azalma sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, in an increasingly competitive environment, businesses are seeking to gain a competitive advantage by producing products with low unit cost and high quality. Manufacturing enterprises can increase the competitive advantage they have by improving their internal mechanisms and arranging the equipment they have. The Cellular Manufacturing System, which is the application of this understanding in production, simplifies the work flow by manufacturing parts families in cells made up of machine groups, saving material handling between machines and in the factory area. In this study, it is aimed to reduce the transportation costs by designing a cellular settlement for a factory manufacturing in the furniture sector. By using the similarities between parts, it is aimed to manage the production processes more effectively and at the same time to obtain the final product in a shorter time. The Rank-Order Clustering (ROC) method was used to construct the manufacturing cells in the new layout plan and the Hollier-1 method was used to minimize the number of parts movements in the reverse direction. In addition, a facility layout scheme has been proposed using the Block Diagramming Heuristic. In the new settlement pattern, the transportation cost is reduced compared to the old settlement.