Ana tanrıça ışığı altında Gerga'daki eserlerin değerlendirilmesi
Evaluating the works of Gerga by enlightening of mother goddess
  1. Tez No: 522339
  2. Yazar: MEMDUH DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADİL TIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Gerga antik kenti Aydın ili Çine ilçesi Alabayır köyü yakınlarındaki Deliktaş Mevkiinde bulunmaktadır. Kent Alabanda'nın doğusunda, yaklaşık 14 kilometre uzağında yeralmaktadır. Gerga'nın kalıntıları Türkiye'deki en ilginç yerleşmelerden biri olarak tanımlanabilir. Buradaki tüm eserler Roma Dönemine aittir. Bu kent Karia kültürünü yansıtan farklı ve önemli bir yerdir. Kentte Temenos Terası ile çevrili olan alan üzerinde bizim Tapınak, Merkezi Kült Yontusu, Kutsal Steller, Kadın Heykeli ve Çeşme Yapısı olarak adlandırdığımız kalıntılar bulunmaktadır. Bu alandaki kalıntılarda Gerga, Gergas, Gergakome isimli karakterler bulunan yazıtlar vardır. Bundan başka bu tür yazıtları içeren bir çok kayalar da dikkat çekmektedir. Yaklaşık 2 km2'yi kaplayan bu alan üzerindeki yontuların fizyonomisi ve yapılar bize onların Ana Tanrıça olabileceğini göstermektedir. Kentte yapılarda kullanılan harç ve yazıtların biçiminden hareketle kent Roma Dönemine ait olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Gerga, ancient city is located at Deliktaş Region near Alabayır village in Çine District of Aydın. The city, which is in the east of Alabanda is nearly 14 kilometers far from it. The ruins of Gerga can be discribed as one of the most interesting settlement areas in Türkiye. All traces here belong to Roman Period. This city is an important and different site reflecting Karia culture. On the area surrounded by Temenos Terrace in the city are the ruins that we call them as Temple, Central Cult Statue, Sacred Obelisks, Famele Sculpture and Structure of Fountain. There are the inscriptions having the characters called Gerga, Gergas, Marsyas and Gergakome on the ruins of this area. Furthermore many rocks including that kind of inscriptions also catch people's eyes. İn an area approximately 2 km2 including this site, The physionomy of sculptures and structuries in the city shows us that they might be of Mother Goddess. The city must be belonged to Roman Period due to forms of inscriptions and parts of mortar used in constructions.