The rise of the Grotesque in the historic memory of the southerner: The fiction of Faulkner, McCullers, Welty and O'Connor
Güneylinin tarihsel belleğinde Grotesque'in yükselen çizgisi: Faulkner, McCullers Welty ve O'Connor'in eserleri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 98649
  2. Yazar: BÜLENT AKAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın amacı, Amerika'nın Güney edebiyatında grotesque'in yaygın olarak kullanılan bir imge olduğunu göstermek ve Güneyli dört tanınmış yazarın eserlerinde grotesque'in kullanımı ile ilgili bir senteze ulaşmaktır. Grotesque, Amerika'nın hiçbir yerinde Güney'de olduğu kadar yaygın bir şekilde kullanılmamıştır. Güneyin yaşadığı tarihsel deneyim - Kölelik, Plantasyon kültürü, Birlikten ayrılma hareketi ve bunu takip eden İç Savaş, Yeniden Yapılanma dönemi, savaşı kaybetmiş olmanın verdiği eziklik duygusu, yoksulluk gibi nedenlerle güneyin insanının hayata bakış tarzı hiç bir zaman kuzeylinin bakış tarzı gibi iyimser olmamıştır. Güneyli ve Kuzeyli insanlar arasında görülen bu farklılıklar doğal olarak edebiyatta da yansımasını bulmuştur. Bunun yanısıra modern dünyada insanın evrendeki öneminin giderek azalması sonucu içine düştüğü yanlızlık onu grotesque özellikler gösteren bir varlık haline getirmiştir. Amerikan Edebiyatında özellikle Güney'de yaygın bir şekilde kullanılan grotesque'in, William Faulkner, Carson McCullers, Eudora Welty, ve Flannery O'Connor gibi Güneyli yazarların roman ve hikayelerinde yaygın bir şekilde kullanıldığı görülür. William Faulkner bireyin grotesque hale gelmesinde geçmişin, toplumun ve ailenin önemini vurgular. Faulkner“a göre kişi kendisini geçmişinden soyutlayamaz. Yazarın eserlerinde ahlaki bir bakış açısı vardır. Yazarın çizdiği grotesque tiplemeler çoğu zaman ahlaki değer yargıları bulunmayan ve sadece fiziksel boyutta yaşayan karakterlerdir. Bunların yanında şeref, haysiyet, kahramanlık gibi yüce değerlerden yoksun olan modern çağın insanı kendisini bu değerlerden kopardıkça o denli grotesque özellikler göstermeye başlar. Carson McCullers eserlerinde bireyin yanlızlık duygusunun onu grotesque hale getiren en önemli etken olduğu mesajını verir. Toplumdan uzak yaşayan insan dış etkilere karşı son derece hassas durumdadır. Böyle bir insanın yaşamak isteyeceği bir aşk ilişkisi onun yanlızlığını hafifletmekşöyle dursun, onu daha da büyük bir yanlızlık duygusunun içine iter. Bu anlamda, grotesque bireyle toplum arasında yaşanan çatışmalardan ve kopukluklardan kaynaklanır. McCullers eserlerinde ayrıca içgüdülerin insanı mantık yolundan uzaklaştırıp çeşitli şiddet ve cinsel sapkınlık eylemlerine yönelttiğini vurgular. Eudora Welty'nin eserlerinde çizilen tablo diğer yazarların eserlerine göre daha az karamsar bir tablodur. Yüzeyde görülen karamsarlığın altında her zaman bir umut ışığı vardır. Welty'nin eserlerinde karakterlerin kaderin cilvesi diye adlandırılabilecek ani değişimler yaşaması buna en iyi örnektir. Flannery O'Connor'ın eserlerinde grotesque, bireyin kendisini bütünleyen en önemli özelliklerden biri olan bir ilahi güce, yani tanrıya inanma ve sığınma ihtiyacını göz ardı ederek tanrısız da yaşanabileceği iddiasıyla ortaya çıkan bireyin içine düştüğü çıkmazdan kaynaklanır. O'Connor'ın çizdiği karakterler tanrıdan uzaklaştıkça ona daha çok yakınlaştıklarını farkederler. Eserlerde çoğu kez birey tanrı önünde kendi acizliğiniğin farkına vararak kendisine yönelik bir şiddet eylemi uygulama yoluna gider. Yaptıklarından pişman olan birey tanrıya kendisini bağışlatmak için bir dizi grotesque eyleme başvurur. Güneyli yazarların eserlerinde görülen grotesque karakterlerin en belirgin özellikleri fiziksel ve ruhsal bozukluklardır. Grotesque her şeyden önce fizikseldir. Bu fiziksellik hep bir çirkinlik olarak ortaya çıkar. Grotesque karakterler bize insanla hayvanı ayıran çizginin aslında ne kadar ince bir çizgi olduğunu gösterir. Ayrıca, grotesque şiddet ve cinsel sapkınlıkla çok yakından ilgilidir. Sonuç olarak, modern dünyada yaşayan insanın giderek daha fazla ”grotesque" hale gelmesi kaçınılmaz bir durumdur: Grotesque'lik yalnızlığı yalnızlık ta grotesque'ligi doğurur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In no part of the United States has the grotesque been more widely used and exploited in literature than it was in the South during the twentieth century. Despite their individual differences, the Southern writers have in common a strong tendency toward emphasizing the exaggerated and eccentric in the portrayal of human characters. The unique historical experience of the South -the plantation culture, slavery, secession movement, the Confederacy, the Civil War, the Reconstruction and the Lost Cause- created the conditions necessary for the grotesque to flourish. In fact, the grotesque best suited the eccentric vision of the Southern writer whose historic memory afforded him the ability to view the modern world through a distorting mirror. William Faulkner uses the grotesque to emphasize the incongruities and discrepancies underlying the life of the southerner, with a sharp insight into the rich historical heritage of the South. Faulkner's works probe into the problems related to man's existence as part of the modern world. He employs the grotesque with a view to highlighting the central conflict between the modern South and the original sins deeply buried in its historic background. In the fiction of William Faulkner, the grotesque becomes instrumental in emphasizing the significance of moral values in human life through the depiction of a grotesque world stripped of these essential values. For Faulkner, the grotesque becomes an instrument by which to expose the enduring qualities that characterize man at his worst and at his best. McCullers' fiction can be considered as an attempt to probe into the true nature of the human psyche, which usually takes the form of a grotesque story which is sometimes comic, but invariably sad. Such a tragicomic effect originates from her extraordinary interest in the realm of subconscious mind. What is particularly Southern about McCullers's works is the sense of loneliness pervading the atmosphere. Her works depict a grotesque world inhabited by eccentric characters for whom loneliness is the inevitable humancondition. Carson McCullers portrays warped and melancholy characters all of whom are crippled in a secret way. Welty's fiction is immune from the sense of pessimism that pervades much of the mainstream Southern writing. Her fictional world is based on an optimistic faith in the continuance of human meaning and human dignity, despite the painful burden of history, injustice dominating the contemporary world and the sense of uncertainty about what the future holds. The predominantly optimistic vision that characterizes Welty's treatment of grotesque characters and situations is further confirmed by the fact that her writing exhibits an ostensible concern with the dominance of comedy over tragedy in human life. Welty's comic perspective offers her characters the possibility of salvation and regeneration while at the same time revealing her strong faith in people and their potential for survival. O'Connor's works are predominantly moral, emphasizing the inevitable need for salvation through Christ. The central vision pervading all her fiction is that man is sinful and mortal by nature and that man must learn to submit himself to the will of God. In her fiction, O'Connor attacks the materialism and spiritual emptiness of contemporary society, criticizing the rationalist thinking highly popular in modern times for its assumption that there is no need for religious faith and redemption. The novels written by southern writers abound in eccentric figures with severe physical deformities and animalistic attributes: the insane, idiotic, the obsessed, the freakish, the perverted, and the like. The Grotesques are characterized by abnormal behavior, which manifests itself in the form of tendency toward various acts of violence and sexual perversions. In the last analysis one can conclude that the modern world has turned men into Grotesques, and that man has become hopelessly excommunicated from society, for grotesqueness breeds isolation and vice versa.