Agaricus blazei Murril'nin insan respiratuvar sinsityal virusu'na karşı in vitro antiviral aktivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of in vitro antiviral activity of Agaricus blazei Murril against human respiratory syncytial virus
  1. Tez No: 522401
  2. Yazar: HADEEL ABDULJABBAR ABBAS AL-MAFRACHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, yaygın bir kullanımı olan Dünya'da, özellikle Asya ülkelerinde tıbbi amaçlar için tüketilen A. blazei'den elde edilen metanol ve su ekstraktlarının anti-RSV aktivitesini incelemek amacıyla yapılmıştır. Ekstraktlar kolorimetrik XTT testi aracılığıyla test edilmiştir. Virusun neden olduğu sitopatik etkilere karşı % 50 koruma sağlayan konsantrasyon EC50 olarak tanımlanmış ve % 50 hücresel sitotoksisite konsantrasyonunu gösteren CC50'nin EC50'ye oranı olarak da seçicilik indeksi (SI) belirlenmiştir. Test sonuçları, A. blazei metanol ekstraktının (EC50: 5692.31 μg/ml and SI: 3.81) ve su ekstraktının (EC50: 4433.28 μg/ml and SI: 10.85) RSV'ye karşı pozitif kontrol olarak kullanılan ribavirin (EC50 = 4.19 µg/ml, SI = 27.92) kadar olmasa da, önemli sayılabilecek anti-RSV aktiviteye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Hücre sitotoksisite testi, test edilen ekstraktların her ikisinin de, EC50 değerlerinden daha yüksek CC50 değerlerine sahip olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, her iki ekstraktın da RSV'ye karşı klinikte yaygın olarak kullanılan ribavirine karşı alternatif olarak geliştirilebilmeleri için daha ileri çalışmalara layık olduğunu söyleyebiliriz. Bu çalışma, A. blazei'nin anti-RSV aktivitesine yönelik ilk rapordur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the anti-RSV activity of crude methanol and aqueous extracts obtained from Agaricus blazei Murrill which is used for medicinal purpose in the World, especially in Asian countries. Extracts were tested by means of the colorimetric XTT assay. The EC50 was defined as the concentration required to achieve 50% protection against virus-induced cytopathic effects, and the selectivity index (SI) was determined as the ratio of CC50 (concentration of 50% cellular toxicity) to EC50. Results showed that methanol extract of Agaricus blazei (EC50: 5692.31 μg/mL and SI: 3.81) and its aqueous extract (EC50 = 4433.28 μg/mL and SI = 10.85) had anti-RSV activity in comparable rates to ribavirin (EC50 = 4.19 µg/mL, SI = 27.92) used as a positive control against RSV. The cell cytotoxicity test showed that both of the extracts tested had higher CC50 values than the EC50 values. As a result, we can say that both extracts deserve further study in order to be developed as an alternative to ribavirin, which is commonly used clinically against RSV. This is the first report on the anti-RSV activity of A. blazei.