Uçucu kül, yüksek fırın cürufu ve zeolit katkılı kendiliğinden yerleşen betonların işlenebilirlik ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Analyzing processability and mechanical specifications of fly ash, blast furnace slag and zeolite extrinsic self compacting concrete
  1. Tez No: 522407
  2. Yazar: İLHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüzde ülkemiz inşaat işçiliklerinden kaynaklanan pek çok yerleştirme ve doldurma hataları görülmeye devam etmektedir. Japonya' da 1980 li yıllarda yaşanılan benzer mühendislik sıkıntıları sonucunda betonun kalıba kendiliğinden hiç bir işçilik gerektirmeden yerleşmesi teknolojisi geliştirilmiştir Çalışmaya başlarken çimentonun yanında kullanılan uçucu kül , yüksek fırın cürufu ve zeolit ikame oranları değiştirilerek maximum performans için optimum karışım oranları belirlenmiştir.Katkı ve toplam bağlayıcı oranı sabit tutularak farklı incelikteki kendiliğinden yerleşen betonlarda işlenebilirlik ve mekanik özellikler incelenmiş ve puzolanik malzemelerin performansı birbiriyle karşılaştırılmıştır Deneylerde hem taze beton testlerinde hem de sertleşmiş beton testlerinde yüksek fırın cürufu kullanılarak üretilen kendiliğinden yerleşen betonlar en yüksek performansı göstermişlerdir. Uçucu küllü betonlar da testleri başarı ile geçerek reolojik özelliklere olumlu katkılar sağlamıştır. Zeolit , toplam bağlayıcının % 30 , 40 , 50 si gibi yüksek oranlarda kullanıldığında betonun su ihtiyacını çok yüksek oranda arttırmış ve katkının yayılma efektini engellemiştir. Zeolitle üretilen betonlar taze beton testlerinin hiç birisinde başarılı olamamış dolayısıyla KYB sıfatını da alamamış ve basınç mukavemet testlerinde de diğerlerine oranla çok düşük performans sergilemişlerdir. Sonuçlar Balıkesir Ege Zeolit ten temin edilen zeolite ait olup çok farklı formlarda bulunan zeolitin farklı türleri ile ilgili çalışma yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Today, many of installation and filling mistakes due to our country's construction workmanship continue to be seen. As a result of similar engineering problems in Japan in the 1980s, a concrete technology has been developed that the concrete can compact the mold itself with no workmanship required. At the beginning of work, the optimum mixing ratios for maximum performance were determined by changing the substitution rates of fly ash, blast furnace slag and zeolite used besides cement. Workability and mechanical properties were investigated and the performance of pozzolanic materials were compared with each other by keeping the additive and total binder ratio constant and in different fineness self-compacting concretes Concrete produced by using blast furnace slag has shown the highest performance in both fresh concrete tests and hardened concrete .Fly ash concretes also passed the tests successfully and made positive contributions to rheological properties. When zeolite is used at high ratios such as 30, 40, 50% of the total binder, it increased the water requirement of the concrete very high and prevented the spreading effect of the additive. Concretes produced with Zeolite have not been successful in any of the fresh concrete tests and thus have not taken the title of (SCC) and they also showed a very low performance in strength tests compared to the others. Conclusions belongings to Balıkesir Ege zeolit and studies on different types of zeolite found in very different forms should be made.