Sabancı Üniversitesi personelinin mevcut acil durum planı ve deprem öncelikli olmak üzere doğal afetler hakkındaki farkındalık düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of Sabanci University staff's awareness level on existing emergency plan and natural disasters with a special focus on earthquakes
  1. Tez No: 522406
  2. Yazar: MÜJGAN BAYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında Sabancı Üniversitesi (SU) akademik ve idari personelinin deprem başta olmak üzere doğal afetler ve mevcut Sabancı Üniversitesi'nin acil durum planı hakkındaki bilinçlerinin ne düzeyde olduğunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle, tüm personelin deprem ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının ölçülmesi, ilgili kurumun acil durum planının kurum personeli tarafından farkındalığının analiz edilmesi üzerine bir anket çalışması hazırlanmıştır. Anket, 315 personele sunulmuş, 161 personelin ankete katılımı sağlanmış ve sonuçlar STATA (Data Analysis and Statistical Software) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca yükseköğretim kurumunun mevcut acil durum planı; doğal afetler konusu ile birlikte İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkındaki Yönetmelikte belirtilmiş olan yasal gereklilikler ve yeterlilikler çerçevesinde değerlendirilip, süreç iyileştirme önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to evaluate Sabancı University (SU) academic and administrative staff's awareness level on natural disasters, predominantly earthquakes, and existing SU Emergency Plan. For this purpose, a survey which aims for an analysis of SU staff's knowledge, attitudes and behaviour and their awareness level of existing SU Emergency Plan is conducted. The survey is presented to 315 staff members in total, 161 staff members participated in the survey and the results are analysed with STATA software. In addition, existing SU Emergency Plan is evaluated in terms of legal necessities and adequacy and recommendations on process improvement is developed.