Kadın hastalıkları ve doğum doktorunun tıbbi müdahalelerden doğan akdi sorumluluğu
The contractual liability of gynecologist and obstetrician arising from medical intervention
- Tez No: 522425
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN SERT SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Türkiye'de kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığı, geçmişte daha çok tercih edilirken, günümüzde bu branşta, doktorların karşılaştığı hukuki problemlerin artması ve yapılan her girişimin daha riskli bir hal alması nedeniyle, tercih sıralamalarında düşüşler yaşanmaktadır. Dünyada ve Türkiye'de etik ve yasal sorunlar nedeniyle en çok dava açılan tıp ana dalı, kadın hastalıkları ve doğumdur. Bu noktada, kadın hastalıkları ve doğum doktorunun uygulamalarındaki hukuki sorumluluklarının bilinmesi önem arz etmektedir. Çalışmamızı kısaca özetleyecek olursak, doktorluk kavramı, doktor olmanın şartlarını, doktorun diğer sağlık personeli içerisindeki yeri, kadın hastalıkları ve doğum doktoru olmanın şartları ve yabancı ülkelerdeki şartlar, kadın hastalıkları ve doğum doktorunun gerçekleştireceği müdahaleler, kadın hastalıkları ve doğum doktorunun teşhis ve tedavi, aydınlatma, rıza alma, sır saklama, kayıt tutma, sadakat ve özen gösterme yükümlülükleri üzerinde durulmuştur. Doktrinde ve Yargıtay tarafından kabul edilen doktor ile hasta arasındaki ilişkinin vekalet ilişkisinden, doktorun akitten doğan sorumluluğu ve unsurları, hastanın rızasının olmadığı durumlarda vekaletsiz iş görmeden doğan sorumluluğu ve sorumluluğun sonuçları konu edilmiştir. Kadın hastalıkları ve doğum doktorunun sorumluluğu ilgili uyuşmazlıklarında Yabancı ve Türk yargı kararları incelenerek farklı bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the specialization on gynecology and obstetrics was more preferred in the past. However, due to the increase in legal disputes faced by the doctors and the risk incurred in each procedure, the popularity of this specialization field has been experiencing a decline nowadays. As a branch of medicine, the specialty of obstetricians and gynecologist is one of the most controversial areas not only in Turkey but also in the world due to the potential ethical and legal problems. Therefore, it is important to know the legal responsibilities of gynecologists and obstetrics. In brief, the following topics will be discussed: the description of physicians as an occupations, the conditions of qualifying as a physicians, the role and of doctors among other medical stuff, the conditions of being an obstetrician and gynecologist and the conditions of qualification in other countries, the medical interventions that obstetricians and gynecologist may perform, obligations to diagnose and treat, to inform patients, to get patients' consent, to keep confidentiality and records, to show loyalty and attention, the legal relationship between physicians and patients. Moreover, the contract between patients and physicians are accepted as a contract of mandate by Turkish doctrine and judicial decisions. We will discuss the legal consequences of branches of contract of mandate and agency without mandate in this study. Moreover, domestic and international court decisions will be examined with different approaches regarding the responsibilities of gynecologists and obstetricians.