Adet düzensizliği şikayetiolan bekar adölesanların anksiyete düzeylerinin incelenmesi
The investigation of anxiety level of the single adolescents with menstrual irregulation
  1. Tez No: 156201
  2. Yazar: FUNDA BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
VI ÖZET Bu çalışma adet düzensizliği şikayeti olan bekar adölesanların bu konudaki düşüncelerini, korkularını belirlemek ve anksiyete düzeylerini incelemek amacıyla tanımlayıcı ilişki arayıcı tasarımda yapılmıştır. Araştırma, Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Aziziye Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği' ne 2003 yılı Nisan-Ağustos aylarında adet düzensizliği şikayeti ile başvuran ve olasılıksız örnekleme yöntemlerinden rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilen 112 bekar adölesan üzerinde yapılmıştır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu ile Durumluk-Sürekli Anksiyete Envanteri kullanılmıştır. Araştırma grubundaki adölesanların yaş ortalamasının 19.47+1.7, %69.6'smın lise mezunu olduğu bulunmuştur. Menarş yaşı ortalamasının 13.55±1.3 olduğu, siklus süresinin %49.6'sında 40 günden fazla olduğu, %51.8'inin adet düzensizliği şikayetinden dolayı daha önce doktora gittiği, %69.4'ünün adet düzensizliği ile ilgili hastalık korkusu yaşadığı belirlenmiştir. Adölesanların büyük bir çoğunluğunun genital muayene hakkında olumsuz duygu ve düşüncelere sahip oldukları görülmüştür. Yine adölesanların %67' sinin genital muayenede bayan doktor tercih ettiği ve refakatçi tercih edenlerin %57.2' sinin annelerini tercih ettiği saptanmıştır. Adölesanların menstrual özellikleri ile Durumluk Anksiyete Puan Ortalaması (DAPO) ve Sürekli Anksiyete Puan Ortalaması (SAPO) arasında anlamlı bir fark bulunmazken (P>0.05), menarş yaşı ile DAPO arasında anlamlı bir fark bulunmuştur (P0.05). Adet düzensizlikleri ilevn ilgili korku yaşama durumları ile DAPO ve SAPO arasında anlamlı bir fark bulunmazken (P>0.05),“evlenemem”,“ameliyat olurum”,“eşimle uyumsuz olurum”gibi korkular ifade eden adölesanlar ile, bu korkulara sahip olmayan adölesanların SAPO' lan arasında anlamlı bir fark bulunmuştur (P0.05). Bu çalışma sonucunda adölesanların adet düzensizliği şikayetinden dolayı değişik korkular yaşamalarına rağmen tıbbi yardım almayı ihmal ettikleri bulunmuştur. Adet düzensizliği şikayeti olan adölesanların anksiyete düzeylerinin etkilendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
vm SUMMARY This study was carried out as correlational descriptive with the aim of investigating anxiety levels and determining the fears and the thoughts of single adolescents, who have menstrual irregularities. The research was carried on 1 12 single adolescents applying for menstrual disorder complications to Süleyman Demirel Medical Centre Aziziye Research Hospital Obstetric and Gynaecology Clinic chosen by convenience sampling method of improbable sampling methods. Data was collected during April- August 2003. Personal Information Form and State-Trait Anxiety Inventory were used to data collect. Mean age of the adolescents in the research group was 19.47+1.7, and 69.6% of them was high school graduate. It is determined that menarche mean age was 13.55+1.3, and menstruel period was 49.6% of them 40 days and more, and 51.8% of the girls had gone to the doctor due to menstrual disorder before, and 69.4% of the adolescent experienced fear of the disease about menstrual disorder. It was found that a large number of adolescents had negative feelings and thoughts about genital examination. Also, it was detected that adolescents preferred the woman doctor for genital examination, and 57.2% of those who prefer the accompanied would prefer their mothers. While there was not statistically significant difference between State Anxiety score averages, Trait Anxiety score averages and menstrual features (P>0.05), there was statistically significant difference between menarche age and State Anxiety scores averages (P0.05). Although there was not significant difference between fear experience dealing with menstrual disorder, and State Anxiety, score averages and Trait Anxiety score averages (P>0.05), there was statistically significant difference between the adolescents stating the fears, such as“ / don't get marry”,“I don't get on well with my husband”,“I have an operation”and Trait Anxiety score averages those who don't have these fears (P0.05). In conclusion, it has been found although the adolescence experienced varied fears because of menstrual irregularity, they neglected taking medical care. It has been suggested that the adolescence, having menstrual irregularity, were affected their anxiety level.