Son trimesterdeki gebelerin suda doğuma ilişkin bilgi düzeylerinin saptanması
- Tez No: 91406
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN KÖMÜRCÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 170
Özet
Son yıllarda birçok ülkede alternatif doğum yöntemlerinden biri olan“ Suda Doğumun”gebelere seçenek olarak sunulduğu bilinmektedir. Bu çalışma, suda doğumun ülkemizde üçüncü trimesterdeki gebeler tararından bilinme durumunu saptamak, konuyla ilgili resimler göstererek gebeleri suda doğuma ilişkin bilgilendirmek ve son yıllarda yaygınlaşan“ Sezeryanla Doğum ”düşüncesi yerine doğal, ağrısız, normal doğumu tercih etmelerini sağlamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde sosyal yapısı ve güvencesi farklı olan ve çok sayıda gebenin başvurduğu S.B. Zeynep Kamil Kadm ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, t.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi ve S.S.K. Yenimahalle Doğumevi prenetal polikliniklerine başvuran gebeler oluşturmuştur. Gebelerde en az ilkokul mezunu, sezeryan öyküsü olmayan ve araştırmaya katılmaya istekli olmaları gibi seçici özelliklere uygun her kurumdan 50' şer toplam 150 gebe örneklemi oluşturmuştur. Araştırmanın uygulaması 16 Kasım - Aralık 1998 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmada araştırmacının geliştirdiği anket formu kullanılmış, her gebeye araştırmacı tarafından uygulanan anket sonrasında 15 dakika süreyle suda doğumla ilgili resimler gösterilerek bilgilendirme yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS Programı kullanılarak x2 ve yüzdelik testlerle değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre olguların çoğunluğunun (25-29) yaş grubunda, ilköğretim mezunu, çalışmayan, gebeliklerinin 9. ayında, multigravida olduğu, önceki doğumlarını hastanede yaptıkları anlaşılmıştır. Genelde olguların (% 40 )'ı suda doğum yapmayı, ( % 82.7 )'sinin suda doğum hakkında bilgi almak istedikleri ve bu bilgiyi almak için ( % 80 )'in“ Kadın Doğum Doktorunu ”tercihettikleri belirlenmiştir. Ayrıca olguların ( % 56 )'sı suda doğum sırasında“ Müzik Dinlemek İstemediklerini ”ifade etmiştir. Suda doğum konusundaki bilgi düzeylerini yaş gruplarının etkilediği görülmüştür. Yaş artışına paralel olarak olguların suda doğumu duyma, anne ve bebeğe olan etkisini bilme durumlarının arttığı gözlenmiştir. Eğitim düzeyi yükseldikçe olguların suda doğuma ilişkin bilgilerinin arttığı ve suda doğum yapmaya daha istekli oldukları belirlenmiştir. Gebelik ayı ve suda doğum bilgisi arasında anlamlılık bulunamamıştır. Ancak gebelik parkesine göre primigravidalann daha önce doğum deneyimlemediklerinden suda doğum ve normal doğum arasındaki farkı bilmedikleri ve yanlarında aile yakınlarının bulunmasını daha fazla istedikleri görülmüştür. Çalışanların suda doğumu duyma ve suda doğumun etkisi konusunda, çalışmayan olgulara göre daha bilgili olduğu, suda doğum yapmayı ve doğum sırasında müzik dinlemeyi daha çok istedikleri anlaşılmıştır. Genel olarak çalışmada, gebelerin suda doğuma ilişkin yeterli bilgilerinin olmadığı, bununda sağlık elemanları tarafından da konunun yeterince bilinmemesi ve uygulanmamasından kaynaklanabileceği düşünülmüştür. Ayrıca ülkelerin sağlık politikalarının doğum yöntemleri üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir. Yabancı ülkelerde evde alternatif doğum uygulamaları yaygınlaşırken ülkemizde son yıllarda doğum olayı tıbbi ve teknik bir girişim olarak algılanmakta, gebeler ve sağlık elemanları için“ Hastanede Doğum ”daha tercih edilir olmaktadır. Oysa gebelerin doğumda fizyolojik balom kadar psikolojik desteğe ve holistik yaklaşıma gereksinimi vardır. Gebe kadını en iyi anlayacak ve istenilen holistik bakımı verebilecek sağlık elemanı ebe/hemşiredir. Bu nedenle ebe/hemşirelerin gerek eğitim gerekse çalışma alanlarında konuyla ilgili bilgilendirilmeleri önem kazanmıştır. Gelecekteki sağlıklı toplumun temeli, anne, baba ve bebeğin birlikte paylaştığı mutlu, olumlu ve bilinçli doğum deneyimiyle başlar. Böyle bir deneyimin yaşanmasında alternatif yöntem olarak suda doğum önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that, delivery underwater, a birthing alternative in many countries, is now being offered as birthing option to expectant mothers. The purpose of this study were to assess the level of knowledge of delivery underwater of expectant mothers in their third trimester in our country, to inform them about underwater birth using self-explained pictures and, to offer them a natural, painless birth as an option instead of“ Ceserian Section ”which is widely preferred in recent years. The study population consisted of expectant mothers from different socio economic status who visited the maternity section of S.B. Zeynep Kamil Women and Children's Hospital, İ.Ü. Istanbul Medical School and S.S.K. Yenimahalle Birthing Center. One hundred and fifty expectant mothers ( SO from each instition ) who were at least primary school graduate, with no history of ceserian section, and who wanted to participate to the study were included to this study. The study was conducted between November 16 th and December 3 rd 1998. A questionnaire, developed by primary investigator, was given to the expectant mothers followed by underwater birth pictures shown for 15 minute. The data were analyzed using the SPSS program with chi-square and percentile tests. It was found that most of the participant of the study were between the age group of 25 and 29 years, primary school qraduate, unemployed, in their 9 th mounth of pregnancy, have children more than one, and had delivered their baby in a hospital setting. Forty percent of the expectant mothers preferred to have underwater birth., 82.7% requested detailed information about underwater birth, from 80 % of whom preferred to receive that information from the“Obstetricien ”.