Toprak özgül direncine ısı ve rutubet etkisinin modellenmesi
The model of the effect of soil temprature and humudity onsoil resistivity
  1. Tez No: 522440
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH MEHMET NUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Elektrik tesislerinde işletme personelini, canlıları tehlikeli temas ve adım gerilimlerine karşı korumak ve cihazların güvenliğini sağlamak açısından en önemli unsurlardan biri topraklama sistemleridir. Topraklama direncini belirleyen en önemli parametre toprak özgül direnci değeridir. Toprak özgül direnci değeri toprak ısısı ve rutubetine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu tez çalışmasında toprak ısısı ve rutubetinin toprak özgül direncine etkisi MATLAB programı kullanılarak gözlemlenmiştir. Toprak özgül direnci ölçümünde WENNER METODU kullanılmıştır. Çoklu regresyon metoduna dayanan bir modelleme tasarlanmıştır. Tasarlanan bu model MATLAB GUI programında bir ara yüz olarak hazırlanmıştır. Kullanıcı herhangi bir yerden alacağı 10 ölçümü oluşturulan modele uyarlayarak istediği ısı ve rutubet değerinde toprak özgül direncini kolayca hesaplayabilecektir. Ayrıca MATLAB GUI programı ile kullanıcı topraklama direnci hesabı, toprak özgül direncinin topraklama direncine etkisi, topraklayıcı uzunluğunun topraklama direncine etkisini, toprak özgül direnç değerinin hesaplanmasını, iletken çapının topraklama direncine etkisini gözlemleyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Grounding systems are one of the most important elements in terms of protecting the operation personnel in the electrical installations against dangerous contact and step voltage and ensuring the safety of the devices. The most important parameter determining the grounding resistance is the soil resistivity value. The soil resistivity value varies depending on soil temperature and humudity. In this thesis, the effect of soil temperature and humudity on soil resistivity was observed using the MATLAB. WENNER METHOD was used to measure soil resistivity. A model based on the multiple regression method is designed. This model is designed as an interface in the MATLAB GUI program. The user will be able toeasily calculate soil resistivity at desired soil temprature and humudity values by adapting the model we have created 10 measurements from anywhere. In addition, the user can observe that the calculate of grounding resistance, the effect of soil resistivity on grounding resistance, the effect of grounding length on grounding resistance, the calculate of soil resistivity, the effect of conductor diameter on grounding resistance with MATLAB GUI.