Toplumsal olaylar üzerinden 1980 sonrası ekspresif etkiler
Proficiency in art the expressive effects on social events after 1980
- Tez No: 522467
- Danışmanlar: PROF. MEHMED KAVUKCU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
Modern sanatın önemli akımlarından biri olan dışavurumculuk, çalışmanın ana çatısını oluşturmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları'nın etkisi altındaki bir atmosferde gelişen ekspresif etkiler ve bu etkiler sonucunda oluşan ya da bu etkilerle bağlantılı şekilde gelişen akımlar, çalışma içerisinde irdelenmiştir. Dışavurumculuk akımı içerisinde yer alan ve bu tarzda resimler yapan sanatçılar tanıtılmış ve resim betimlemelerine yer verilmiştir. Giriş bölümünde; tüm çalışmada yer alan akımlara yer verilerek genel anlamda bir tespit yapılmıştır. Yapılan çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; tarihsel süreçte toplumsal olaylar, Birinci ve İkinci Dünya Savaş'ları bağlamında ele alınmıştır. Bu bağlamda ortaya çıkan, Alman Dışavurumculuğu, Dada, Sürrealizm ve Soyut Dışavurumculuk akımları açıklanmıştır. Demir Perde Ülkeleri'nde yaşanılan gelişmeler, Berlin Duvarı'nın yıkılması ve 68 Kuşağı gibi toplumsal olaylar, ilişkili kavramalar ile birlikte irdelenmiştir. İkinci bölümde; Dışavurumculuk akımının var olma sürecinde kaynak oluşturan öncülere yer verilmiş ve akımın gelişmesine katkı sağlayan akımlar; 1900-1950, 1950 sonrası ve 1980 sonrası olmak üzere kategorize edilmiştir. Sonuç bölümünde; bu araştırmanın çatısını oluşturan sanat toplum ilişkisi üzerinden ekspresif etkilerin tespit ve yorumlanmasını içeren neticeler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Expressionism, one of the important movements of Modern Art, is the main point of the study. The expressive effect developed under the influence of the First and Second World Wars' atmosphere and the movements appearing as a result of these effects or in connection with these effects are examined in this study. The artists in the flow of expressionism and such paintings were introduced and the picture descriptions were given. In the introduction part, a general determination was made by taking into consideration the movements in the whole study. The study consists of two parts. In the first chapter, social events in the historical process were discussed within the context of the First and Second World Wars. In this context, German Expressionism, Dada, Surrealism and abstract Expressionism movements are explained. The developments experienced in the Iron Curtain Countries, the collapse of the Berlin Wall and social events such as the 68 generation have been examined together with the related conceptions. In the second chapter, the pioneers who formed the source during the existence of the Expressionism were included and the movements that contributed to the development of the movement are categorized as the movements between 1900 and 1950, the movements after 1950 and after 1980. In the conclusion section; the results which include the identification and interpretation of the expressive effects on the art-society relationship that constitutes the roof of this research.