Yoğun bakımda pnomoni tanılı hastalarda nötrofil-lenfosit oranının, trombosit-lenfosit oranının ve prognostik belirteçlerin mortaliteyi belirleme etkileri
In patients with pneumonia in intensive care unit, effect of neutrophil-lymphocyte, platelet-lymphocyte ratio and prognostic markers on mortality
  1. Tez No: 522466
  2. Yazar: ÖMER FARUK ALTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yoğun bakım ünitesine pnomoni tanısı ile yatan hastalar genellikle yüksek morbidite ve mortalite oranına sahiptir. Yoğun bakım ünitesine yatış esnasında ölçülen NLO ve PLO'nin diğer prognostik skorlarla karşılaştırıldığında pnomoni tanılı hastalarda hastane içi mortaliteyi daha iyi tahmin edebileceğini varsaydık. Bu hipotezi test etmek için pnomoni tanılı hastalarda çeşitli prognostik skorların değerlerini karşılaştırmayı amaçladık. Ocak 2015 ile Ocak 2018 arasında yoğun bakım ünitesine kabul edilen ve çalışmamıza dahil olma kriterlerini sağlayan toplam 112 hastanın hastane kayıtları retrospektif olarak incelendi. Demografik veriler kaydedildi; NLO, TLO, APACHE II ve SOFA skorları kayıtlardan hesaplandı. İncelenen 112 hastanın 70'i erkekti. Bakılan risk analizinde erkek cinsiyetin 2.7 kat daha fazla mortalite riskine sahip olduğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
Inpatients with a diagnosis of pnomonia in the intensive care unit usually have a high morbidity and mortality rate. We assumede that; when NLR and PLR measured at intensive care unit admission are compared with other prognostic scores, that may estimate in hospital mortality better in patients diagnosed pneumonia. To test this hypothesis, we aimed to compare the values of various prognostic scores in patients diagnosed pneumonia. Hospital records of 112 patients admitted to the intensive care unit between January 2015 and January 2018 and meeting the criteria of inclusion in our study were retrospectively reviewed. Demographic data were recorded; NLO, TLO, APACHE II and SOFA scores were calculated from the records. Of the 112 patients examined, 70 were male. By the risk anlysis, its understood that, male gender have 2.7 tmes higher mortality risk.