Kalkınma süreçlerine farklı yaklaşımlar: Çin ve Hindistan deneyimlerinin karşılaştırmalı analizi
Different approaches to development processes: comparative analysis of Chinese and Indian experiences
- Tez No: 522468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP KORAY DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kalkınma süreci basit tanımı ile mevcut durumdan daha ileri bir duruma gelinmesidir. Her ülkenin kalkınma süreci birbirinden farklılık göstermektedir. Bir kalkınma modeli bir devletin gelişmesine fayda sağlarken, aynı model başka bir ülkenin gelişmesine olumlu bir katkı sağlamayabilir. Günümüzde kalkınma konusunda yakaladıkları ivme ve geldikleri süreçte uyguladıkları kalkınma modelleri ile dikkatleri üzerlerine toplayan ülkelerin başında Çin ve Hindistan gelmektedir. Öyle ki pek çok kaynakta bu iki ülkeden“yükselen güçler”şeklinde sıklıkla bahsedilmektedir. Yapılan araştırmalara bakıldığında bu iki ülkenin birbirlerinden farklı kalkınma yaklaşımlarına sahip oldukları, fakat ekonomik kalkınma açısından ciddi bir seviyeye geldikleri görülmektedir. Kısaca iki devletin temel olarak kalkınma yaklaşımlarına bakıldığında Hindistan'ın ekonomik kalkınmasında devletin belirleyici rolünün daha kısıtlı olduğu ve özel sektör yatırımlarına daha fazla ağırlık verildiği görülmektedir. Çin'de ise devletin denetiminde bir piyasa ekonomisi hâkim olmakla beraber, devletin bilinçli yol göstericiliği, tasarruf politikaları ve teşvik politikaları sayesinde teknolojik alandaki yatırımlara ağırlık verilerek gelişme kaydedilmiştir denebilir. Bu çalışmanın amacı; son zamanlarda ekonomik gelişmeleriyle dikkat çeken Çin ve Hindistan'ın ekonomik kalkınma modellerini karşılaştırarak, iki ülkenin kalkınmasındaki temel unsurları ortaya koyabilmektir. Farklı kalkınma modelleri ile ekonomik başarı sağlanabileceğini göstermesi bakımından konunun literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmada literatür tarama yöntemi kullanılmıştır. Yapılan kaynak taraması sonucunda mantıksal bir temel kurularak içerik kısmı hazırlanmıştır. Bu bağlamda literatürde Çin ve Hindistan'ın kalkınma süreçleri, ekonomileri, tarihsel mücadeleleri ve işbirlikleri ile ilgili pek çok bilgi bulunmasına rağmen bu iki ülkenin kalkınma yaklaşımlarının kıyaslandığı çalışma sayısı yok denecek kadar azdır. Bu anlamda yapılan çalışma önemli görülmektedir. Çalışmada öncelikle birincil veri niteliğindeki kaynak kitaplardan, makalelerden, dergilerden, güncel ekonomi haberlerinden, Ekonomi Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı'nın resmi sitelerinde yer alan istatistiki verilerden, Yüksek Öğretim Kurulu'nun tez arşivinden istifade edilmiştir. Ayrıca çalışma tablo ve grafiklerle zenginleştirilerek, sayısal verilerle de çalışma desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Development period means simply advancing from current situation to progress further situation. Development period of each country shows difference from each other. While one development model gain favors development of a country, same model may not provide positive contribution to another country's development. Today, primarily China and India attract attentions due to their gaining acceleration about development and applying development models at their access point. In fact, those two countries are mentioned as“rising powers”in many sources. When performed researches are considered, it is obviously seen that those two countries have different development approaches from each other but they reached to serious level regarding to economical development. Briefly, when both countries' basic development approaches are considered, it is seen that state's determining role is more limited in India's economical development and India gave weight to private sector investments more. On the other hand, in China, market economy under state control is common but thanks to consciously leading role of state, saving policies and promotion policies, giving weight to technological investments so development was recorded. Objective of this study is to set forth basic factors of both countries through comparing economical development models of China and India which attracted attentions by their recent economical developments. It is thought that it will provide contribution to the literature regarding to showing providing economical success thanks to their different development models. Literature scanning method was used in this study. At the end of realized literature scanning, logical basis was established and then content section was prepared. Although there are so much information about development periods, economies, historical struggles and cooperation of China and India in literature; there is scarcely any study about comparing of development approaches of those two countries. It is considered that this realized study is important in this mean. Source books, assays, magazines, daily economical news, statistical data included in Ministry of Finance and Ministry of Development, thesis archive of Higher Education Council were benefited as primary information sources in this study. Also, the study was enriched with tables, graphics and also supported with numerical data.