Gökçeada çevresinde bulunan kriptobentik balık türlerinin uzamsal dağılımlarının incelenmesi
A study on the spatial distribution of cryptobenthic fishes around Gökçeada Island
- Tez No: 522480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM DALYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Gökçeada çevresinde bulunan kriptobentik balık topluluklarının uzamsal dağılımlarının incelenmesi ve türlerin ekolojik tercihlerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışma, Ağustos ve Ekim aylarında, 0-15 m derinlik aralığında bulunan sert substrat habitatlarda gerçekleştirilmiş olup; anestezik madde ile desteklenen sualtı görsel sayım metodu uygulanmıştır. Verinin standardizasyonu için 1x1 m boyutunda bir kuadrat kullanılmış ve birim alandaki (m2) bolluk üzerinden hesaplamalar yapılmıştır. Kuadrat dışında kalan türler ayrıca not edilmiştir. Sualtı gözlem ve örneklemeleri sonucunda tamamı kemikli balıklardan oluşan toplam 48 bentik ve pelajik tür gözlenmiş ve bunlardan dört familyaya ait olan 25 tür kriptobentik olarak listelenmiştir. Kriptobentik komunite yapısına dair ekolojik tercihleri incelemek adına literatürde en çok kullanılan dört faktör belirlenmiştir. Bu faktörler; dip yapısı, derinlik, eğim ve vejetasyon varlığı/yokluğudur. Kriptobentik balıkların dağılımına etki eden ve habitat tercihlerini belirleyen en önemli parametreler, dip yapısı ve derinlik olarak analiz edilmiştir. Baskınlık ve frekans analizlerinde Gobius bucchichi ve Tripterygion delaisi türleri yoğunluk göstermiş, geriye kalan türler seyrek olarak tespit edilmiştir. En yüksek çeşitlilik değerlerinin gözlendiği habitatlar 0-1 m derinlik aralığında, hafif eğime (
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the spatial distribution of cryptobenthic fish assemblages and to determine their ecological preferences around the Gökçeada Island. The study was conducted in the rocky habitats of the island between the depths of 0-15 m, in August and October. Anesthethic census method was applied with SCUBA during the sampling. 1x1 m quadrats were used in order to standardize the data and the calculations were based on the unit area. Only the fishes seen in the quadrat were taken into consideration. As a result, a total of 48 benthic and pelagic species, belonging to 14 families were recorded. Among them, 25 species from 4 families were considered as cryptobenthic. In order to assess the ecological preferences of these species, four most common factors in the relevant literature were taken into account. These factors were the type of substrate, depth, inclination and presence/absence of biocover. According to the results, the main drivers of the habitat preferences of these cryptobenthic species were substrate type and depth. As reported by the frequency and dominance index, Gobius bucchichi and Tripterygion delaisi were the most abundant (dominant) species. The habitat type with the highest diversity is the block rocks and rocky bottoms with a gentle inclination (