Gökçeada civarı ihtiyofaunasının çeşitlilik ve verimlilik yönünden araştırılması
- Tez No: 56069
- Danışmanlar: PROF.DR. NURAN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Gökçeada Civan İhtiyofaunasının Çeşitlilik ve Verimlilik Yönünden Araştırılması Ağustos 1995 - Haziran 1996 tarihleri arasında, önceden seçilen 6 istasyonda, yapılan bu çalışmada Kuzey Ege"de bulunan Gökçeada civarı ihtiyofaunası kalitatif ve kantitatif olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Türlerin dağılımı, bolluğu, ortalama kısmi baskınlığı, her bir türe ait birey sayısı ve ağırlıkları tespit edilmiş; ayrıca bulunma derecesi, sıklık derecesi, baskınlık, tür zenginliği, benzerlik ve verimlilik indeksleri hesaplanmış, mevsimsel olarak ve istasyonlar arasında bu değerlerin değişimleri belirlenerek tablo ve şekillerle gösterilmiştir. Ada çevresinde galsama ağı ve fanyalı ağ ile yapılan örneklemeler sonunda 59 tür, trol ile yapılan örneklemelerde ise bu türlerin haricinde 14 tür daha tespit edilmiştir. Toplam olarak iki subklasis'e ( Chondrichthyes ve Osteichthyes ) dahil 33 familyaya ve 49 cinse ait 73 tür saptanmıştır. Bu türlerden Spicara maena, Boops boops, DtphJus annularis, Mullus surmuktus, Trachurus trachurus, ve Scomber japonicus hem birey sayısı hem de ağırlık olarak en baskın türler oldukları halde Symphodus (Crenilabms) cinerem. Mullus barbatus, Serranus scriba, Pagellus acame, Sardinella aurita yalnızca birey sayısı açısından en baskın türlerdir. Ihtiyofaunanın, çeşitlilik, benzerlik, tür zenginliği indeksleri ilkbaharda maksimum değere ulaşırken baskınlık indeksi değerlerinin, minimuma düştüğü; kış mevsiminde baskınlık indeksi maksimuma çıkarken çeşitlilik, benzerlik ve tür zenginliği indekslerinin ise azaldığı görülmüştür. Verimlilik indeksi ilkbaharda en yüksek değerde kışın en düşük değerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Research On The Productivity And Diversity Of The Ichthyofauna Of Waters Surrounding Gökçeada Between August 1995 and June 1996, the ichthyofauna of Gökçeada ( NE Aegean Sea ) waters were qualitatively and quantitatively investigated. Distribution, abundance, frequency, presence, mean partial dominance, number of the individuals, and total weight, and indexes of species diversity, dominance, richness, and evenness of each species were determined. The variations of the parameters between the seasons and stations were evaluated and presented on tables and figures. Fifty nine fish species were sampled after the catches performed by gill and trammel nets, and in addition 14 species were caught by means of trawling with exception of trammel and gill nets catches. Splcara tnaena, Boops boops, DiploJus annularis, Mul/us surmuletiis, Trachurus trachurus, and Scomber japonicus are the dominant species among the total ichthyofauna with regard to numbers of individuals and their weights; while Symphodus.(Crenilabrus) cinereus, Mullus barbatus, Serranus scriba, Pagellus acarne, and Sardinetta aurita are dominant only with regard to numbers of their individuals. The diversity, evenness and richness indices of the ichthyofauna increase to the maximum while the dominance index decrease to it's minimum. In contrast, the dominance index increase to if s maximum in winter, while the others decrease to the minimum levels. Productivity index reach ifs maximum in spring and decrease to the minimum level in winter. 68