Hanefi ve Câferi mezheplerinde zekât ve humus müesseselerinin mukayesesi
Zakat and humus institution in Hanafi and Jafari sects
  1. Tez No: 522518
  2. Yazar: ADEM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BÜNYAMİN ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tezimiz, Giriş (Araştırmanın Genel Tanıtımı ve İmâm-ı Âzam Ebû Hanîfe ile Câ'fer es-Sâdık'ın Hayatları), iki bölüm (Birinci Bölüm:“Zekât”, İkinci Bölüm:“Humus”), Değerlendirme ve Sonuç başlıklarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde Hanefi ve Câferî mezheplerinin kurucu imamları olan İmâm-ı Âzam Ebû Hanîfe ve Câ'fer es-Sâdık'ın yaşadıkları dönem, hocaları, talebeleri ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde zekât müessesesine söz konusu mezheplerin yaklaşımları, zekâtın şartları, zekâta tabi olan mallar, zekâtın verileceği ve verilemeyeceği yerler açıklanmıştır. İkinci bölümde mezhepler açısından humus müessesesinin önemi anlatılmıştır. İki mezhep arasında yer alan görüş ayrılıkları delilleriyle izah edilmeye çalışılmıştır. Humusa tâbî mallar ve bunların harcanma yerleri açıklanmıştır. Değerlendirme ve Sonuç bölümünde ise iki mezhep açısından zekât ve humus müessesesinin mukayesesi yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Hanefi, Câferî, Zekât, Humus, Vergi.
Özet (Çeviri)
Our thesis consists of Introduction (General Presentation of the Research and Imam al-A'zam Abu Hanifa, Câ'fer al-Sadik's Lives) two chapters (Chapter One:“Zakat”, Chapter Two:“Humus”), evaluation and conclusion. In the introduction, information about masters, tales, works and the period in which Imam al-A'zam Abu Hanif and Câ'fer al-Sadik, the founding imams of Hanafi and Jafari sects, have lived was given. In the first part, the approaches of sects to zekât institutions, the conditions of zakat, goods that are subject to wit and places where if intelligence can be given or not have been expressed. In the second part, the importance of the humus institution has been expressed in terms of sects. The disagreements between the two sects have been tried to be explained by their arguments. Commodities of Humus and where they have been spared have been explained. In the evaluation and conclusion section, a compilation of the zekât and humus institution was made in terms of two sects. KEYWORDS: Hanafi, Cafari, Zakat, Humus, Tax.