Hac ibadetinde Hanefi Mezhebi ile Caferi Mezhebi arasındaki farklılıklar
Differences between Hanafi Sect and Caferi Sect in Hajj worship
  1. Tez No: 576088
  2. Yazar: MEHMET ALİ YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hac, İslamiyet'in beş temel şartlarından ve Allah'a ulaşan yollardan bir tanesidir. Mekke'ye gerçekleştirilen hac ziyaretlerinin ilk olarak hangi tarihte yapıldığı net bir şekilde belli olmasa da İslamiyet'in kabul edilmesinden daha önce olduğu malumdur. Ve Müslümanların“Cahiliye Dönemi”diye nitelendirdikleri İslamiyet öncesi zamana tekabül eder. Bu çalışmada hac kavramı genel bir bakışla ele alındı. Bu kavramın Ehl-i Kitapta, beşeri dinlerde ve İslâm öncesi Arap kültüründeki karşılığı ortaya kondu. İslâm'da hac ibadeti ana hatlarıyla açıklandı. Hanefî ve Ca'ferî mezhepleri hakkında genel bilgi verildi. Söz konusu mezheplerin yöntem ve görüşlerine kısaca değinildi. Hanefî ve Ca'ferî mezheplerine göre hac ayrıntılı şekilde ele alındı. Hac ibadetinde iki mezhep arasındaki farklılıklar ortaya kondu. Hac ibadetinde iki mezhep arasında ortak birtakım uygulama ve prensipler olsa da bir birinden ayrıldığı çok sayıda nokta olduğu söylenebilir. Çalışmanın sonucunda; Ca'ferî mezhebinde hac kadar önemli olan bir diğer ibadetin de imamların mezarlarına yapılan ziyaretlerin olduğu, Ca'ferîler'de, Kerbelâ'nın toprağı ve suyu, Hz. Hüseyin ve çevresinde bulunanların kanı ile karışmış olduğu inancına dayanarak, o mekânın şifalı ve kutsal sayıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hajj is one of the five pillars of Islam and one of the paths to Allah. Although it is not clear when the hajj pilgrimage to Mecca was first made, it is known that Islam was accepted before. And what Muslims call the time of ignorance corresponds to the pre-Islamic period. The concept of hajj is covered with an overview. The concept of this in the Ehl-i Kitap, human religions and Arab culture before İslâm was revealed. Hajj worship in İslâm is outlined. General information was given about Hanafi and Jafari sects. The methods and opinions of these sects were briefly mentioned. According to the Hanafi and Jafari sects, the hajj was discussed in detail. The differences between the two denominations were revealed during the hajj. Although there is a common set of practices and principles between the two sects in the worship of Hajj, it can be said that there are many points that are separated from each other. As a result of the study; another important worship, as important as hajj, is the visits to the graves of the imams, and the land and water of Kerbala, in the Jaferies, Hz. It is believed that it was mixed with the blood of Huseyin and his relatives and that it was considered as healing and holy.