Meme kanserinde nanoparçacıklar kullanılarak kombine tedavi uygulaması
Combination therapy by using nanoparticles in breast cancer
  1. Tez No: 522519
  2. Yazar: GİZEM SÜMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYYUB EBRAHIMI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Meme kanseri, kadınlarda yaygın olarak görülen, tümörün heterojen olması nedeniyle tedavisi oldukça zor olan ölümcül bir kanser türüdür. Kemoterapi gibi mevcut kanser tedavilerinde, ilaçların tümör dokusuna spesifik olarak ulaşamaması ve sağlıklı dokulara potansiyel toksik etki bırakmaları nedeniyle, hastalarda olası yan etkiler gözlenmesine neden olmaktadır. Günümüz nanoteknoloji ve biyotıp alanındaki gelişmelerle birlikte geliştirilen nanoparçacıklar, ilacın spesifik dağıtımı ve kontrollü salınımını sağlamaları nedeniyle, onkoloji alanında büyük yankı uyandırmıştır. Bu çalışmada monoklonal antikorlar (mAb) ile yüklü biyo-uyumlu süperparamanyetik demir oksit nanoparçacıklar (SPION) kullanılarak, aynı anda birden fazla reseptörün hedef alınması ve hücrelerin spesifik olarak öldürülmesi amaçlanmıştır. SKBR3 meme kanseri ve kontrol olarak dH1f fibroblast hücre hatları üzerinde, trastuzumab ve cetuximab mAb'larıyla yüklü SPION ile kombine ilaç tedavi uygulaması gerçekleştirildi. Toksik doz, tekli ve kombine tedavinin etkisi, hücrelere uygulamanın ikinci gününde MTT hücre canlılığı testi kullanılarak belirlendi. Hücrelerin ölümü ve sinyal yolaklarıyla ilişkisi, kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (GZ-PZR) kullanılarak, kanser yolaklarındaki anahtar genler üzerinden incelendi. Sonuç olarak kontrol hücrelere kıyasla, kombine tedavi uygulanan hücrelerde kanser hücrelerinde ölüm oranının artmasının yanı sıra, apoptoz ilişkili genlerde ekspresyon artışı gözlenmiştir. Bu sonuçlar ışığında, tasarlanan kombine ilacın, özellikle meme kanseri tedavisi kullanımı açısından oldukça umut verici olduğu gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer (BC) is one of the most common lethal cancer in women. The treatment of BC is very difficult due to the heterogeneity of the tumor. In current cancer treatments such as chemotherapy, potantial side effects are observed in patients due to the delivery problems and effect of these drugs on both tumor and healthy cells. Nanoparticles developed together with the nanotechnology and biomedicine have great promises in the oncology field due to the specific distribution and controlled release of the drug. In this study, biocompatible superparamagnetic iron oxide nanoparticles (SPION) loaded with trastuzumab and cetuximab monoclonal antibodies were used to target multiple receptors at the same time and was performed on SKBR3 BC cell lines and dH1f fibroblasts as a control cells. The toxic dose, effect of single and combinational therapy was assessed by MTT cell viability test on the second day. Specific cell death related factors in cancer signaling pathways was determined by using qRT-PCR. As a result, compared with control cells, beyond high mortality in cancer cell lines, increased expression of apoptosis-related genes was observed in combined treatment. These results show that the combined drugs which designed is very promising, especially in terms of BC treatment.