Yazılım tanımlı ağ denetleyicisine bağlı paket trafik gözetleme uygulaması ve optimizasyonu
Application and optimization of packet traffic monitoring depending on software defined network controller
- Tez No: 522551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA YILTAŞ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma yazılım tanımlı ağ denetleyicisi kullanarak paket trafiğini takip etme amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda yazılım tanımlı ağ denetleyicisi olarak floodlight ve çalışma platformu olarak eclipse kullanılmıştır. Doğruluğu artırmak adına beş ayrı topoloji üzerinde gerçekleştirilen takipler sonrasında paket istatistik bilgileri elde edilmiştir. Bu istatistik verileri matlab üzerinde işlenerek istenilen veri setleri oluşturulmuştur. Bu veri setleri matlab üzerinde yer alan nntool vasıtasıyla yapay sinir ağlarında kullanılarak herhangi bir zamandaki paket akışı tahmin edilmiştir. Yapay sinir ağları beş ayrı topoloji üzerinde denenmiş ve doğrulukları MAPE ve R2 fonksiyonları ile test edilmiştir. Yapılan testler sonucunda doğruluğu en yüksek çıkan topoloji üzerinde optimizasyon işlemleri uygulanmıştır. Bu amaç doğrultusunda doğrusal arama, tabu arama, değiştirilmiş tabu arama ve tabu arama ile tavlama benzetim algoritmasının karışımı olmak üzere toplamda dört ayrı optimizasyon tekniği ile optimizasyon testleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak karışım algoritması ile gerçekleştirilen optimizasyon sonucunda en yoğun olan güzergâh en kısa sürede tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been done for packet traffic monitoring depending on software defined network controller. For this purpose, floodlight is used as software defined network controller and Eclipse is used as working platform. In order to increase the accuracy, packet statistical information was obtained after follow up on five separate topologies. These statistical data were processed on matlab and the desired data sets were created. These data sets are used in artificial neural networks by nntool on matlab to predict packet flow at any time. Artificial neural networks were tested on five separate topologies and their correctness was tested with MAPE and R2 functions. As a result of the tests performed, optimizations were applied on topology with the highest accuracy. For this purpose, a total of four optimization techniques have been tested with a combination of linear search, tabu search, modified tabu search and mixture algorithm (tabu search - simulated annealing). As a result, the most intensive route was determined as soon as possible with the optimization algorithm performed with the mixture algorithm.