Komplikasyonlu ve komplikasyonsuz tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda betatrophin düzeylerinin araştırılması
Evaluation of serum betatrophin with complicated andnon-complicated TYPE 2 diabetic patients
  1. Tez No: 522565
  2. Yazar: ELİF MELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT GÖZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Diyabetes Mellitus (DM), insülin salınımı, insülin etkisi veya bu faktörlerin her ikisinde de bozukluk nedeniyle ortaya çıkan hiperglisemi ile karakterize kronik metabolik bir hastalıktır. Etyolojide insülin direnci, görece insülin yetmezliği ve insülin direnci zemininde ilerleyici insülin salınım defekti suçlanmaktadır. Hastalığın akut komplikasyonlarını azaltmak ve uzun vadede gelişebilecek kronik ve pahalı komplikasyonlardan (nöral, retinal, renal, kardiyovasküler) hastayı korumak ve eğitmek tedavide temel amaçlardandır. Bu çalışmada komplikasyonlu ve komplikasyonu olmayan diyabetik hastalarda serum Betatrophin, interlökin-6 (IL-6) ve TNF-alfa (TNF-α) ile diğer metabolik parametreler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu çalışmaya 31 komplikasyonsuz, 30 mikrovasküler (nöropati, retinopati, nefropati), 30 makrovasküler (kardiyovasküler, renal yetmezlikli, serebrovasküler) komplikasyonu olan toplam 91 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri ile HbA1c, insülin, c-peptit düzeyleri, HOMA-IR değerleri, tüm lipit profilleri, karaciğer fonksiyon testleri, böbrek fonksiyon testleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) is a chronic metabolic disease characterized by hyperglycaemia resulting from insulin release, insulin effect, or both of these factors. Etiology is accused of insulin resistance, relative insulin insufficiency, and progressive insulin release defects on the basis of insulin resistance. Reducing the acute complications of the disease and protecting and educating the patient from chronic and expensive complications (neural, retinal, renal, cardiovascular) that may develop in the long term are the main goals of treatment. In this study, the relationship between serum betatrophin, IL-6 and TNF-alpha and other metabolic parameters was investigated in diabetic patients with complication and no complication. A total of 91 patients with 31 non-complications, 30 microvascular (neuropathy, retinopathy, nephropathy), 30 macrovascular (cardiovascular, renal insufficiency, cerebrovascular) complications were included in this study. HbA1c, insulin, c-peptide levels, HOMA-IR values, all lipid profiles, liver function tests, renal function tests were studied with the demographic characteristics of the patients.