Ortognatik cerrahi endikasyonu konulan hastaların ameliyat öncesi ve sonrası masseter kasının ultrasonografi ile incelenmesi
Examination of patients with indication of orthognatic surgery before and after surgery by ultrasonography
- Tez No: 522578
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALPAY KARASU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dentofasiyal deformiteleri olan hastalar için ortognatik cerrahi yaygın, iyi kabul gören bir tedavi yaklaşımı olup, yüz iskelet ilişkilerini ve konuşma ve çiğneme gibi fonksiyonları iyileştirmek amacıyla maksilla veya mandibulanın pozisyonunu düzeltmek için ortognatik cerrahi uygulanır. Ortognatik cerrahinin başlıca hedefleri, diş-iskelet sistemi deformitelerine sahip hastalarda oklüzal ilişkilerin gelişimi, yüz estetiği ve çiğneme sistemi işlevidir Bu çalışmanın amacı, ortognatik cerrahi öncesi ve sonrası dentofasiyal iskelet deformiteleri olan hastalar arasındaki artmış oklüzal temastan dolayı bu değişimden en çok etkilenen masseter kasının kitle değişikliklerini saptamak ve ideal oklüzyon ve kaslar üzerindeki etkileri ve kas değişikliklerini değerlendirmek. Çalışmamız üç grup içermekteydi. 1. Grupta 14 dentofasial deformiteli hasta, 2.grupta aynı hastaların cerrahi sonrası 4-5 ay ve 15 dentofasial deformitesi olmayan sağlıklı birey kontrol grubu belirlenmişti. Ultrasonografiyle, masseter kasın süperfisial kısmının en kalın kısmına tekabül edicek şekilde, 1cm aralıklarla istirahat ve maksimum interkuspidasyon halinde her 3 grupta ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Orthognatic surgery is a common and well-accepted treatment approach for patients with dentofacial deformities and orthognathic surgery is performed to correct the position of the maxilla and/or the mandible with the aim of improving facial skeletal relationships and functions such as speech and mastication. The principal goals of orthognathic surgery are the improvement of occlusal relationships, facial esthetics, and function of the masticatory system in patients with dentoskeletal deformities. The aim of this study was to determine the mass changes of the masseter muscle most affected by this change as a result of increased occlusal contact between patients with dentofacial skeletal deformities before and after orthognathic surgery and to assess the duration of the effects of ideal occlusion and effects on the muscles and to assess the muscular changes. Our study included three group. 1st group was 14 dentofacial deformities before orthognathic surgery and 2nd group same patients after 4-5 month after surgery. Fifteen individulas no dentofacial deformities were used as the control group (3rd group). The thickness of the masseter muscle, corresponding approximatly to a cross-section at the most bulky part of the supreficial part portion, was measured by ultrasonography at three sites 1 cm apart under resting and maximum intercuspidation condition in the three groups.