İskeletsel sınıf II maloklüzyonun ortognatik cerrahi ile tedavisinde ortaya çıkan sert doku, yumuşak doku ve farengeal hava yolu değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of hard tissue, soft tissue and pharyngeal airway changes in the treatment of skeletal class 2 malocclusion with orthognathic surgery
- Tez No: 522580
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TUBA ALTUĞ DEMİRALP
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
AMAÇ: Şiddetli iskeletsel sınıf II maloklüzyona sahip erişkin bireylerde tek ve çift çene ortognatik cerrahi tedavisi ile elde edilen sert doku, yumuşak doku, hyoid kemik ve farengeal hava yolunda meydana gelen değişikliklerin boyutsal ve alansal olarak değerlendirilmesidir. MATERYAL VE METOD: Araştırmamız, iskeletsel Sınıf II maloklüzyonlarının tedavisi amacı ile başvuran, tedavileri çift çene (Lefort I ve sagital split ramus osteotomi) şeklinde yapılan 12 erişkin birey (11 kız, 1 erkek birey) ve tek çene (sagital split ramus osteotomi) ortognatik cerrahi ile yürütülmüş olan 11 erişkin bireyden (6 kız, 5 erkek birey) tedavi öncesi ve sonunda alınan toplam 46 lateral sefalometrik film üzerinde yürütülmüştür. Bu radyografiler üzerinde bireylerin kraniyofasiyal, dental, yumuşak doku, hyoid ve farengeal hava yoluna ait boyutsal ve alansal ölçümler de yapılmıştır. Farengeal hava yolu nazofarengeal, orofarengeal ve hipofarengeal olmak üzere 3 alana ayrılmış ve planimetre ile ölçülmüştür. Tüm ölçümlerin çift çene ve tek çene grup içi tedavi dönemleri arasındaki farklılıklarının değerlendirilmesi için Wilcoxon Signed Ranks Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is the dimensional and areal evaluation of changes in the hard tissue, soft tissue, hyoid bone and pharyngeal airway obtained by single and double mandibular orthognathic surgery in adult individuals with severe skeletal class II malocclusion. MATERIAL AND METHODS: Our study was conducted on a total of 46 lateral cephalometric films of patients, with skeletal class II malocclusion and undergone orthognathic surgery, taken before and after treatment. Twelve adult subjects (11 female, 1 male) were treated by single jaw surgery (sagittal split ramus osteotomy) and 11 adult individuals (6 female, 5 male) were treated by double jaw surgery (Lefort I and sagittal split ramus osteotomy). Dimensional and spatial measurements of the craniofacial, dental, soft tissue, hyoid and pharyngeal airway were also performed on these radiographs. The pharyngeal airway is divided into 3 areas, nasopharyngeal, oropharyngeal and hypopharyngeal, and measured by planimeter. The Wilcoxon Signed Ranks Test was used to assess the differences in all measurements between double-jaw and single-jaw intra-group treatment periods.