Sınıf II. bölüm I. olguların tedavisinde herbst apareyi ile aktivatörün etkilerinin sefalometrik olarak karşılaştırılması
- Tez No: 9188
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKER SANDALLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırmamızın amacı class II div I maloklüzyonlar üze rinde müteharrik fonksiyonel bir aparey olan aktivatör ile sabit fonksiyonel bir aparey olan Herbst apareyinin aynı za man sürecindeki etkinliklerini karşılaştırmak idi. Kliniğimize tedavi amacıyla başvuran hastalardan 18 kız, 12 erkek, toplam 30 hasta seçildi. Hastaların class II div I maloklüzyonlu, mandibular retrognatili, horizontal bü yüme patefnine sahip ve gelişim çağında olmalarına dikkat edildi. Bu hastalardan ilk 10 bireye 6 ay süreyle aktivatör, ikinci 10 bireye Herbst apareyi uygulandı. Üçüncü gruptaki 10 hastaya tedavi amacıyla herhangi bir işlem uygulanmadı, yalnızca gelişimleri gözlendi. 6 inci ayın sonunda bu gruplardan tedavi ve kontrol dönemi başında ve sonunda alınan lateral sef alogramlardan el de edilen bulgular istatistiksel olarak değerlendirildiğinde şu sonuçlar elde edildi. a) Maxiller tskeletsel ve Dental Yapı Her iki apareyinde maxilla üzerinde retrusiv etkisi yoktur. Maxiler molarlar sabit kalmış, üst keser diş hafifçe dikleşmiştir. - b) Mandibuler tskeletsel ve Dental Yapı Herbst apareyi mandibula üzerinde iskeletsel yönde et kili olurken, buna karşın aktivatör dento-alveoler düzeyde etkili olmuştur. Her iki grupta da mandibular keser ve molar dişler meziale hareket etmişlerdir. Maxilla ve mandibuladaki bu etkileşimlerin sonucu ola rak class II azı ilişkileri, class I'e ve over class I' ta şınmış, overjet ve overbite azalmıştır. c) Profile Profilin iskeletsel ve dental yapılardaki bu değişik liklere uyarak özellikle Herbst apareyinde süratle ve belir gin şekilde düzeldiği görülmektedir. Aktivatörle profil etki leşmesi Herbst grubundaki kadar olmamakla birlikte, olumlu yöndedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the efficiency of the activator, with the Herbst appliance over the same period of time. A total of 30 patients, 18 boys and 12 girls were chosen out of general clinic intake. We chose the patients with the following characteristics. - Class II div 1 malocclusion - Retrognatic mandible - Horizontal growth pattern - Patients in active growth period The activator was applied to the first group and the Herbst appliance to the second group of 10 patients over a six month period. In the third group of 10 patients no treat ment was applied during this perod, just normal growth and development was observed. At the end of six months when measurements of lateral sefalograms which were taken before and after this period were evaluated, the results were as follows; a) Maxillary Skeletal and Dental Pattern There is not any retrusiv effect of either appliance on the maxilla. The maxillary molars were found to be stationary and the upper incisors lightly uprighted. b) Mandibular Skeletal and Dental Pattern The mandible was effected significantly by the Herbst method. Mandibular molars and incisors were mesialised in both methods. Findings show that while this effect of Herbst apliance was skeletal, the effect of activator was limited to dento-alveolar changes. As a result of these effects on maxilla and the mandible, the class II molar relationships were carried to class I of over class I relationships and the overjet and the overbite decreased.- c) The Profile The most significant change was observed in the Herbst group where profiles rapidly improved. These was an improve ment in the activator group but not as significant as the Herbst group.