Hepatosteatozu olan hastalarda proteinüri varlığının araştırılması
Investigation of proteinuria in fatty liver disease
  1. Tez No: 522585
  2. Yazar: ELA GÜVEN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ AFŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) sık görülen bir karaciğer hastalığı olup, histolojik olarak izole hepatosteatoz (IHS) ile nonalkolik steatohepatit (NASH) arasında bir spektrumu içermektedir. Günümüzde obezite, insülin direnci ve metabolik sendrom arttıkça nonalkolik karaciğer yağlanması görülme sıklığı da artmaktadır. Nonalkolik karaciğer yağlanması, metabolik sendromun karaciğerdeki tutulumu olarak düĢünülmektedir. Obezitenin proteinüri yaptığı ve kronik böbrek hasarına sebep olduğu, insülin direncinin ise mikroalbüminüriye sebep olduğu yapılan çalıĢmalar ile gösterilmiĢtir. Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı olanlarda proteinüri varlığını araĢtırmak amacıyla 18-80 yaĢ arasındaki nonalkolik hepatosteatozlu 200 hastanın dosya kayıtları ve hastane bilgisayar sistemindeki laboratuvar verileri incelendi. Demografik verileri, antropometrik ölçümleri, karaciğer yağlanması ile iliĢkili laboratuvar değerleri ve abdomen veya hepatobiliyer ultrasonogrofik verilerinin hem tanımlayıcı hem de karĢılaĢtırmalı olarak birbirleriyle iliĢkisi incelendi. ÇalıĢmaya alınan 200 nonalkolik hepatosteatozlu hastanın 114'ü (%57) kadın 86'sı (%43) erkekti. NAYKH oranı kadınlarda daha fazla tespit edildi. Yağlanma derecesi ile kilo arası iliĢki (P< 0,0001) ve yağlanma derecesi ile vücut kitle indeksi (VKĠ) arası iliĢki anlamlı bulundu (P< 0,0001). Hastaların kilosu ve VKĠ arttıkça yağlanma derecesinin de arttığı bulundu. 200 nonalkolik hepatosteatozlu hastada ALT (P: 0,001), AST (0,006), ürik asit (0,032), hemoglobin (P:0,005), lökosit (P: 0,011) düzeyi ile hepatosteatoz derecesi arasında anlamlı bir iliĢki vardı. ÇalıĢmamızda lökosit değerleri ile NAYKH arası anlamlı iliĢkinin yanında lökosit değerleri ile kilo (rho: 0,160, P: 0,024), insülin (rho: 0,181, P: 0,010 ) ve HOMA-IR (rho: 0,178, P: 0,012) değerleri arasındaki anlamlı iliĢki de tespit edildi. Yağlanma derecesi ile HOMA-IR (P: 0,043) ve insülin (P:0,020) değerleri arasında anlamlı bir iliĢki bulunmaktaydı. ÇalıĢmamızdaki 200 hastanın proteinüri değerleri; en az 20 mg, en fazla 840 mg olarak hesaplandı. Ortalama proteinüri değeri 94,3 mg olarak fizyolojik proteinüri sınırlarında bulundu. Fizyolojik proteinüri sınırı olan 150 mg'dan daha fazla miktarda proteinürisi olan hasta sayısı 24 olup, 13'ü kadın 11'i erkekti.
Özet (Çeviri)
Nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) is a common liver disease and histologically includes a spectrum between isolated hepatosteatosis (IHS) and nonalcoholic steatohepatitis (NASH). Nowadays, as the obesity, insulin resistance and metabolic syndrome increase, the incidence of nonalcoholic liver fat is increasing. NAFLD is thought to be the involvement of the metabolic syndrome in the liver. Studies have shown that obesity is caused by proteinuria and chronic renal damage, while insulin resistance is caused by microalbuminuria. To investigate the presence of proteinuria in patients with nonalcoholic fatty liver disease, file records of 200 nonalcoholic hepatosteatous patients between 18-80 years of age and laboratory data of the hospital computer system were examined. Demographic data, anthropometric measurements, laboratory values related to liver fatigue, and the relationship between abdominal or hepatobiliary ultrasonographic data, both descriptive and comparative, were examined. Of the 200 nonalcoholic hepatosteatosis patients studied, 114 (57%) were female and 86 (43%) were male. The rate of NAFLD was found more in women.