Hava aracı iklimlendirme sistemlerinin termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of the air conditioning systems of air vehicles
  1. Tez No: 522587
  2. Yazar: SEDA TÜZEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ MAHİR, PROF. DR. TAHİR HİKMET KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Endüstrinin gelişmesi nedeniyle ve sektörlerdeki artan talebi en iyi şekilde karşılayabilmek için, teknoloji de artan bir ivmeyle gelişmektedir. Havacılık sektörü de bunlardan biridir. Yakıt tasarrufu sağlayan, daha hafif ve kompakt yapılar oluşturmanın yanı sıra performansın en üst düzeyde olduğu ve yüksek verimle çalışan motorlar ve ekipmanların tasarım çalışmaları halen devam etmektedir. Bu nedenle sistemlerin ekserji açısından incelenmesi önem kazanmıştır. Bu çalışmada, uçaklarda bulunan çevresel kontrol sisteminin sabit uçuş hızı için (M=0,8) 0 – 11 000 m irtifa değerleri için termodinamik analizi yapılmış ve ekserji verimleri hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalara göre, en yüksek ekserji verimi %44,45 olarak 11 000 m. 'de hesaplanırken, en düşük ekserji verimi ise %44,05 olarak 0 m.'de elde edilmiştir. En yüksek ekserji yıkımı 144,17 kW ile 0 m. irtifada, en düşük ekserji yıkımı ise 106,56 kW ile 11 000 m için hesaplanmıştır. Entropi üretimleri incelendiğinde ise en düşük entropi üretiminin 0,492 kW/K'lik değeri ile 11 000 m irtifada hesaplandığı, en yüksek entropi üretiminin ise yine 0 m. için 0,5 kW/K olarak hesaplandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Due to the development of the industry and to meet the growing demand in the sectors, technology is developing with an increasing momentum. The aviation sector is one of them. In addition to manufacturing fuel-saving, lighter and more compact structures, the design work of motors and equipment with the highest performance and high efficiency continues. For this reason, examination of the systems in terms of exergy has become important. In this study, thermodynamic analysis was performed for 0 –11 000 m altitude values for the constant flight speed (M = 0,8) of the environmental control system in the aircraft and the exergy efficiencies was calculated. According to calculations made, the highest rate of efficiency was found 44,45% at 11 000 m. while the lowest exergetic efficiency was obtained at 0 m. as 44,05%. The highest exergy destruction was 144,17 kW at 0 m., and the lowest exergy destruction of the system was found as 106,56 kW for 11 000 m. When entropy production is examined, the lowest entropy production is calculated at 11 000 m altitude with a value of 0,492 kW / K, and the highest entropy production is at 0 m. was calculated as 0,5 kW / K.