MikroPCM içeren tasarlanmış çimento esaslı kompozitlerin mekaniksel ve darbe davranışlarının araştırılması
Investigation of mechanical and impact behavior of engineered cement-based composites incorporating microPCM
- Tez No: 522590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sunulan çalışmanın amacı bir tür akıllı malzeme olan mikro kapsüllü faz değişim malzemeleri (MikroPCM) içeren hibrid liflerle güçlendirilmiş çimento esaslı bir kompozit (Hibrid-ECC) geliştirmek, geliştirilen kompozitin mekanik ve termal özelliklerini incelemek ve dinamik yükler altında mikro-yapısal hasar mekanizmasını analiz etmektir. Hibrid lif kullanımıyla basınç dayanımında meydana gelen düşüşler önemli oranda azaltılmış, bazı karışımlarda eğilme dayanımında artış gözlenmiştir. Fraktal Analiz ile eğilme yüklemesi sonrası meydana gelen yüzey çatlakları özellikleri tespit edilmiştir. Darbe yüklemesi altında kırılma dayanımları da kayda değer ölçüde artmıştır. 3D Bilgisayarlı Tomografi ile darbe yüklemeleri sonucunda numunelerin içyapılarında meydana gelen hasarlar nümerik olarak analiz edilmiş, hasar alanı bölgeleri görüntü işleme programları kullanılarak farklı açılardan 3D olarak modellenmiştir. Böylece hasarın kritik lokasyonu ve boyutu tespit edilebilmiştir. MikroPCM kullanımıyla ısıl kütle artırılarak bina yapı malzemesinin ısı depolama yeteneği artırılmış, bununla birlikte yalıtım etkisinin olduğuna dair kanının hatalı olduğu ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a new hybrid fibre-reinforced engineered cementitious composite (Hybrid-ECC) containing a kind of smart material called micro encapsulated phase change materials (MicroPCM), and then to examine its mechanical and thermal properties and to analyze its micro-structural damage mechanism under low-speed impact loads. The drop in the compressive strength with the use of hybrid fiber has been significantly reduced, and even, in some mixes, an increase in the flexural strength has been observed. Characteristics of surface cracks after flexural loading have been determined with Fractal analysis. The fracture strengths under impact loading have been also considerably increased. After the impact loading, the damage of the micro-structures of the composites was numerically analysed, and the damage areas were 3D modeled from different angles using by an image analysis program. Thus, the critical location and size of the damage were successfully determined. The use of MicroPCM has been increased the thermal mass and the heat storage ability of the building material, and it was confirmed that MicroPCM does not have thermal insulation quality.