Sürekli etkili sinnarizin mikrokürelerinin hazırlanması üzerine araştırmalar
Research on preparation of release of cinnarizine microspheres
- Tez No: 48822
- Danışmanlar: PROF.DR. NAZAN BERGİŞADİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızda, beyin damarlarını genişletici etkisinden dolayı beyin felci, beyin arteriosklerozu ve travma sonrası beyin semptomlarının tedavisinde ve periferik dolaşım bozukluklarında kullanılan sinnarizinin sürekli etkili mikroküre formülasyonunun geliştirilmesi planlanmıştır. Sinnarizin mikroküreleri dispers fazda jelleşme ve çapraz bağlanma yöntemi kullanılarak ha zırlanmıştır. Ön formülasyon çalışmaları sırasında kullanılan yağ fazının viskozitesi ve jelleşme işlemi esnasında buz banyosundaki karıştırma süresinin önemli olduğu gözlenmiştir. Yağın viskozite sinin artışı ve karıştırma süresinin uzamasının mikroküre oluşumuna olumsuz yönde etki ettiği bulunmuştur. Elde edilen mikrokürelerin sertleştirilmesinde kullanılan glutaraldehit çözeltisi konsantrasyonunun mikrokürelerden sinnarizinin serbestleşmesine etki ettiği yapılan in vitro salım deneyleri sonucunda saptanmıştır. Glutaraldehit miktarı arttıkça etken madde salınımın geciktiği ancak belirli bir düzeyden sonra (% 40) değişmediği tespit edilmiştir. Mikroküre formülasyonlan (FrFı0) hazırlanırken başlangıçta ilave edilen sinnarizin miktarı, jelatin oranı, karıştırma hızı ve kullanılan yağ fazı değiştirilerek bu faktörlerin mikrokürelerin sinnarizin tutma kapasitelerine, etken maddeyi salım sürecine, mikrokürelerin yüzey özelliklerine, partikül büyüklüğü ve dağılımlarına, salım ortamında ve bekletme koşullarında mikrokürelerdeki sinnarizinin stabilitesine ve mikroküre verimi üzerine etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak, değişik jelatin ve sinnarizin oranlan, farklı yağ fazlan ve karıştırma hızı gibi parametrelerin mikrokürelerin sinnarizin tutma kapasitelerine (% 12.557-% 90.742), mikro kürelerden sinnarizin salınımına, mikroküre verimine (% 56.333-% 98.900), partikül büyüklüğüne (196.7 pcm-6 1 8.0 pcm) etkili olduğu ancak salım ortamı ve saklama koşullannda mikrokürelerdeki sinnarizinin stabilitesine ve mikroküre şekillerine etki etmediği saptanmıştır. 68
Özet (Çeviri)
Cinnarizine is a substance used in the treatment of brain paralysis, brain arterioschlerosis and post traumatic symptoms. The aim of this study is to prepare sustained release cinnarizine microspheres. Cinnarizine microspheres were prepared by gelation and cross-linking in dispers phase method. During the pre-formulation studies viscosity of the oil and stirring period applied for gelation in ice bath were found to be important factors on microsphere formation. Higher oil viscosities and longer stirring hours in ice bath affected microsphere formation negatively. Increase in glutaraldehyde amount decreased the release of cinnarizine from microspheres. The amounts of cinnarizine and gelatine, stirring rate and the type of the oil were found as affective factors on cinnarizine loading capacity, release profiles of microspheres, surface characteristics, particle size and yield of microspheres while no effect was observed concerning the particle shape and size distribution as well as the stability of cinnarizine in microspheres. In conclusion sustained release cinnarizine microspheres with loading capacities of 12.557%- 90.742% and particle sizes of 196.7 y.m - 618 yxa. were obtained in the yields of 56.333 % - 98.900 %. -69-