Türkiye'de net göç hızına etki eden faktörlerin beta regresyon ile incelenmesi
Investigation of factors affecting net migration rate with beta regression in Turkey
  1. Tez No: 522683
  2. Yazar: AHMET AKIN ATASOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖTÜKEN SENGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye'de kent nüfusu 1927-2017 yılları arasında % 68 oranında artmış olup, bu oranın özellikle gelişmiş bölgelerde daha hızlı olması göç ve göç hızı üzerinde etkili faktörlerin değerlendirilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 2010-2015 yılları arasında göç alan bölgelerin net göç hızına etki eden faktörlerinin ortaya konulmasıdır. Araştırmada İBBS Düzey-2 kapsamında net göç hızı pozitif olan bölgeler (İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Denizli, Edirne ve Antalya) için 26 değişken belirlenmiş olup, modellemede En Küçük Karelerden, analizlerde beta regresyondan faydalanılmıştır. Araştırmada, kullanılan ikincil veriler Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) bölgesel istatistiklere yönelik veri tabanından elde edilmiştir. Araştırmada fakülte veya yüksekokul mezun oranı, kaba doğum hızı, nüfus artış hızı, okuma yazma bilme oranı, işsizlik oranı, toplam öğretim elemanı sayısı,ilköğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, kişi başına düşen GSYH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla), sanayi istihdam oranı ve istihdam oranı arttıkça net göç hızının da arttığı sonucuna ulaşılırken, işgücüne katılım oranı, kişi başına ihracat miktarı, uzman hekim sayısı, toplam sağlık personel sayısı, nüfus yoğunluğu, toplam ihracat miktarı, ceza infaz kurumuna giren hükümlü sayısı ve bebek ölüm hızının net göç hızını azalttığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları sağlığa yönelik değişkenlerin göç üzerinde ekonomi ve eğitim değişkenleri kadar etkili olmadığını göstermektedir. Göçün kontrol edilebilmesi amacıyla istihdam, ihracat, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, ilkokul okullaşma oranı, üniversite mezun oranı, bebek ölüm hızı gibi değişkenlere yönelik politikaların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The urban population increased by 68 % over the period 1927 to 2017 in Turkey and it is considerably faster especially in the developed regions. Therefore, the assessment of factors migration and net migration rate are particularly important. The aim of this study is to examine the factors of net migration rate in migrated areas over the period 2010 to 2015 in Turkey. In the study, 26 variables are determined for NUTS Level-2 regions that have positive net migration rate (İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Denizli, Edirne ve Antalya) and Least Squares Method and beta regression was used in order to analyze the effects of these variables. The secondary data of the study was utilized from the TURKSTAT regional statistics. The results of the study indicate that the rise of the university graduation rate, birth rate, population growth rate, literacy rate, unemployment rate, number of total academician, number of students per teacher in primary education, per person gross domestic product (GDP), industrial employment rate and employment rate increase the net migration rate whereas the rise of the labor force participation rate, per capita export amount, number of specialist doctors, total number of health personnel, population density, total export amount, number of convicts entering prison and infant mortality rate decrease it. The results of the study highlight that the indicators of health are not effective enough on migration in comparison with economic and educational ones. Therefore, the policies on employment, export, gross national product and primary schooling rates, university graduating rates and infant mortality rates should be developed in order to control the migration rate.