Gazeteci ve siyasetçi olarak Haydar Rüştü Öktem (1885-1951)
Haydar Rüştü Öktem as a journalist and politician (1885-1951)
  1. Tez No: 522684
  2. Yazar: MURAT KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Haydar Rüştü Öktem 1885 yılında Gümüşhane'de doğmuştur. Babasının sorgu yargıcı olarak değişik vilayetlerde görev yapmasından dolayı farklı şehirlerde eğitim görmüştür. İstanbul'da tıp eğitimi aldığı dönemde gazeteciliğe başlamıştır. İstanbul'da Geveze, Cadaloz ve Cihâd gazetelerinde çalıştıktan sonra 1911 yılında Selanik'e gitmiştir. Selanik'te Yıldırım isimli bir gazete çıkarmıştır. Selanik'in Yunanlar tarafından işgal edilmesinin ardından İzmir'e gitmiştir. Kısa bir süre içinde Anadolu gazetesinin sahibi ve başyazarı olmuştur. Mütareke döneminde Duygu gazetesini yayın hayatına sokmuştur. Mütareke döneminde Anadolu ve Duygu gazetelerinin özelliği Rum basınıyla mücadele etmeleridir. İzmir'in işgalinin ardından tutuklanma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bir süre İzmir'de saklandıktan sonra, şehirden çıkmayı başarmıştır. Bu dönemde İstanbul, Bursa ve Ankara'da çeşitli görevler üstlenmiştir. Bunun ardından Antalya'ya giderek, Antalya'nın ilk yerel gazetesi olan Antalya'da Anadolu gazetesini çıkarmıştır. İşgalin sona ermesinin ardından İzmir'e geri döndü. Anadolu gazetesi yeniden İzmir'de çıkmaya başlamıştır. İzmir'e dönmesinin ardından gazetecilik kimliğiyle siyasetçi kimliği iç içe geçmiş durumdaydı. II., III, IV., V., dönemlerde Denizli Milletvekili, VI. Dönemde Tunceli Milletvekili, VIII. Dönemde İzmir Milletvekili olarak faaliyet gösterdi. Milletvekili olmasına rağmen Anadolu gazetesinde sık sık yazılar yazmaya devam etti. 11 Ağustos 1951 tarihinde vefat etti. Anadolu gazetesi 1954 yılının Eylül ayında maddi zorluklardan dolayı kapanmak zorunda kaldı.
Özet (Çeviri)
Haydar Rüştü Öktem was born in Gümüşhane in 1885. He had to continue his education in different cities, because his father worked as an interrogator in different cities. He became to be the journalist when he was studying medicine in Istanbul. He went to Thessaloniki in 1911 after working in Geveze, Cadaloz and Cihad in Istanbul. He published a newspaper which was named Yıldırım in Thessaloniki. After the invasion of Thessaloniki by Greeks, he went to Izmir. He became the owner and head writer of the Anadolu with a short period. During the period of armistice, Duygu -newspaper- was published. The importance of Duygu and Anadolu is that struggling with Greek media during the armistice period. After the invasion of İzmir, he was faced with the danger of arrest. After having been hide in Izmir for a while, he succeeds to leave the city. In this period he took on various tasks in Istanbul, Bursa and Ankara. After that, he went to Antalya and published Anadolu in Antalya, which was the first local newspaper in Antalya. He returned to İzmir after the end of the invasion. The Anadolu published again in İzmir. After returning to Izmir, he completed his identity within being a politician and journalistic. He worked as a member of parliament in Denizli in the periods of II, III, IV, V, as a member of parliament in Tunceli the period of VI and Izmir in the period of VIII. Despite being a member of parliament, he continued to write articles in Anadolu. He died on August 11, 1951. Anadolu had to close down in September of 1954 due to financial difficulties.