Batı Lykia coğrafyasında Oktapolis
Oktapolis in western Lycia
- Tez No: 522700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Fethiye Körfezi'nin iç kesimlerinde yer alan, Karia bölgesi ile sınırdaş olup kuzeybatı Lykia coğrafyası içerisinde kalan Oktapolis, epigrafik ve bir edebi kaynakda kimi zaman bölge adı, kimi zaman politik bir kentler topluluğu kimi zaman da bir yerleşim adı olarak karşımıza çıkmaktadır. İ.Ö. 2./1. yüzyılda Hippoukome hamam yazıtı ile civar yerleşimler arası kentsel bir örgütlenme görülmektedir. Öte yandan Ptolemaios'un Kragos Dağı çevresindeki kentler arasında saydığı Oktapolis'in, Kızılkaya'dan ele geçmiş iki yazıt vasıtasıyla sekiz yerleşimin oluşturduğu siyasal bir kentler topluluğu olabileceği düşünülmüştür. Böylece merkezi Kızılkaya olan kentler topluluğunun, Hippoukome hamam yazıtında anılan yerleşimler tarafından oluşturulduğu fikri ortaya çıkmıştır. Ancak Patara Yol Anıtı'nda anılış şekli nedeniyle Oktapolis'in bir bölge olabileceği fikri de eklenmiştir. Bunların yanı sıra epigrafik kaynaklarda Oktapolis'in ethnikon formuyla anılması, bir ara polis statüsünde olduğuna da işaret etmektedir. Bu çalışmada bu tanımların hangi dönemlerde, hangi kaynaklara göre yapıldığı ve adlandırmanın neye işaret ettiği epigrafik ve edebi kaynaklar incelenerek tespit edilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
OCTAPOLIS IN WESTERN LYCIA Octapolis, which is located in the inner part of the Gulf of Fethiye in north-west Lycia bordering Caria, is recorded sometimes as the name of a region, sometimes as a political community of cities, and sometimes as a settlement, in the epigraphic and literary sources. In the 2nd or 1st centuries B.C. an urban organisation was formed between settlements in the vicinity which is recorded in Hippoukome's bath inscription. On the other hand, it was thought that Octapolis, which is recorded amongst the cities in the vicinity of Mount Kragos by Ptolemaios, could have been a politicial community of cities formed by eight settlements known from the two inscriptions from Kızılkaya. Thus, the idea that this community of cities centered in Kızılkaya, was formed of the settlements mentioned in Hippoukome's bath inscription, has arisen. However, it was also thought that Octapolis might be the name of a region, due to the form of its name on the Monumentum Patarensis. In addition, the fact that Octapolis has an ethnicon in epigraphic sources creates the idea that it may have been the name of a city at a certain period. In which periods and according to which sources is Octapolis to be identified as either, a region, or a community of settlements, or a settlement, or polis? What does its name indicate? In this study, through examining the epigraphic and literary sources, an attempt is made to answer these question.