Orta Aras havzasındaki Ortaçağ tarihi kaleleri
History castles Middle Aras basin
  1. Tez No: 522701
  2. Yazar: MUHAMMED ÇİĞNİTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN CEM TUYSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Aras Nehri, Türkiye Azerbaycan, Türkiye Ermenistan ve İran Azerbaycan sınırlarını çizmektedir. Aras Nehri geçtiği yerlerde bahse değer iklim değişikliğine sebep olmakta insanların yaşamlarını olumlu yönde etkilemekte ve özellikle tarım için uygun şartlar oluşturmaktadır. Orta Aras Nehri olarak nitelendirdiğimiz bölge, Nehrin Kars ve Iğdır illerinin dâhil olduğu kısımdır. Yukarı Aras Havzası ile kasıt Erzurum bölümü olup Pasinler Ovası ile ilişkilidir. Orta Aras Havzası ise Sürmeli Çukuru- Iğdır Ovası ile ilişkilendirilmiştir. Orta Aras Havzası, bazen nehre ve stratejik bölgelere konuşlandırılan kaleleri ile meşhurdur. Bu kalelerin büyük kısmı Son Tunç ve Erken Demir Çağı ile Orta Demir ve Urartu Krallığı döneminde yapılan kalelerin stratejik konumları o kadar mükemmeldir ki, bunların bir kısmının Orta Çağ'da aynı amaçla kullanılması zorunlu olmuştur. Bu çalışma Orta Aras coğrafyasında Orta Çağ döneminde de kullanılmış olan kaleleri incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Aras River has drawn border of Turkey Azerbaijan, Turkey Armenia and İran Azerbaijan where the Aras River passes, it causes slimate change which affects the lives of people positively and creates particularly favorable conditions for agriculture The area where we call Middle Aras River, the part of river is included in Kars and Iğdır. It is associated with the Pasinler Platue Which is known as the upper Aras Basin. The Middle Aras Basin is famous with the castle was deployed in river and strategic area most of these castles are so perfect in the strategic positions of the castles built during the late Bronze and Early Iron Age and the Middle Iron and Urartu Kingdom, and some of them have to be used fort he some purpose in the Middle Ages. This study examines the castles used in the Middle Ages in the Middle Aras geography.