A new methodology for climate model selection and application to temperature, heat wave, WBGT and labor productivity analysis
İklim modeli seçimi için yeni bir yöntem önerisi ve sıcaklık, ısı dalgası, çalışan verimliliği analizine uygulamaları
  1. Tez No: 522726
  2. Yazar: HAMZA ALTINSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, İstatistik, Physics and Physics Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu tezde, dört araştırma sorusuna cevaplar aranacaktır. İlk çaba, incelenen iklim değişkenini en doğru şekilde tahmin eden model kombinasyonunu bulmakla ilgilidir. Bu amacı gerçekleştirmek için yeni bir metot önerilmiş ve test edilmiştir. CORDEX Projesi ana veri kaynağıdır ve Avrupa, Afrika, Batı Asya, Orta ve Güney Amerika üzerindeki aylık sıcaklıklar gözlemlenen iklim değişkenidir. Önerilen metot, iklim çalışmalarında kullanılan eşit ağırlıklı ortalama yaklaşımından daha iyi sonuçlar vermektedir. Küresel İklim Modeli olarak CSIRO ve Bölgesel İklim Modeli olarak CLM sıcaklık desenlerinin simülasyonlarını yapmak için en iyi seçeneklerdir. Bunun yanı sıra, en başarılı model kombinasyonunun günlük verilerini seçmek için başka bir metot daha önerilmiştir. Dahası, aşırı sıcak gün için yeni bir tanım önerilmiştir. Seçilen model kombinasyonu, yeni aşırı gün tanımı, NIOSH'un sınır değerleri gelecekteki ısı dalgalarını, Islak Hazne Küre Sıcaklığı (WBGT)' yi ve işçi verimliliğini tahmin etmek için kullanılmıştır. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin, Kuzey Avrupa, Akdeniz Sahilleri, Sahra Altı ve Kuzey Afrika, Güney Arap Yarımadası, Brezilya, İran, Pakistan ve Türkiye'nin doğusu için dünyanın kalanından daha yıkıcı olacağı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the answers to four main research questions are sought. The first effort is about the fi nding the most accurate model combinations to project intended climate variables. A new methodology is proposed and testi ed to achieve this purpose. CORDEX Project is the main model data source and monthly temperature is the observed climate variable over Europe, Africa, West Asia, Central and South America. The suggested methodology outreaches the favorite EWA (Equally Weighted Average) approach in climate studies. It is found that CSIRO as GCM and CLM as RCM is the best choice to simulate temperature patterns. Besides, another methodology is proposed to select daily data sets of the most successful model combinations. Moreover, a new de nition of \extremely hot day" is proposed. The selected model combinations, new de nition of extremely hot day and TLVs of NIOSH are used to estimate the future heat waves, Wet Bulb Globe Temperature (WBGT) and labor productivity. It is found that adverse effects of climate change over the Northern Europe, the Mediterranean Coastal, the Sub-Saharan and Northern Africa, the southern Arabian Peninsula, Brazil, Iran, Afghanistan, Pakistan and the eastern Turkey will be more devastating than the remaining parts of the World.