Economic analysis and efficiency evaluation of pv systems in different cities of Turkey
Türkiye'nin farklı şehirlerinde pv sistemlerinin ekonomik analizi ve verimliliği değerlendirmesi
  1. Tez No: 522753
  2. Yazar: MESİH ALDUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Enerji asırlardır yaşanan savaşlarda ve ülkeler arası politik anlaşmalarda en önemli etkenlerden biri olmuştur. Türkiye coğrafi konumu açısından önemli bir pozisyondadır. Fosil yakıtlara dayalı bir enerji üretiminin sınırlı olduğundan gelişmiş ülkeler gibi Türkiye'de yenilenebilir kaynaklarının öneminin farkındadır. Özellikle 2023 hedeflerinde çok net bir şekilde enerji konusunda izlenen politikalar ithalatçı ülke pozisyonundan bir nebzede olsa sıyrılarak üretici pozisyona geçme yolunda olduğumuzu göstermektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları açısından ülkemiz oldukça iyi bir pozisyona sahiptir. Özellikle güneş enerjisi potansiyelimiz oldukça fazladır. Güneş enerjisi ile su ısıtmayla başlayan bu akım şu an güneş enerjisinden elektrik üretimi alanından da popülerliğini korumaktadır. Fotovoltaik panel teknolojisi verimliliği şu an yüzde 20 seviyelerinde olsa da ülkemizde popüler bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Fotovoltaik panel teknolojisinin şu anda ki verimlilik düzeyleri bunun gelişime oldukça açık olduğunu göstermektedir. Teknoloji geliştikçe maliyetler düşecek ve üretim hacmi büyüyecektir. Bu çalışmada gelişmekte olan PV panel teknolojisi incelenerek, güneş enerjisi santrali projelerinde başvurulan simulasyon yazılımlarından biri olan PVSyst yazılımı ile elde edilen sonuçların tutarlılığı halihazırda ki kurulu bir santral ile kıyaslaması yapılmıştır. Elde edilen simulasyon verileri ile halihazırda ki güneş enerjisi santrali üretim değerleri arasında ki tutarlılık bizlerin proje geliştirme safhasında bu tür yazılımlardan elde ettiğimiz değerlere olan güvenimizi arttırmıştır. Türkiye'de farklı lokasyonlar için PVSyst yazılımı ile simulasyon çalışması yapılmıştır, böylece bu bölgelerde geliştirilecek yeni projeler için bir ön kılavuz olma niteliği taşıması hedeflenmiştir. Güneş enerjisi alanında yatırım yapılması durumunda elde edilecek ortalama değerler ve projenin amortisman süresi ayrıca detaylı olarak belirtilerek yatırımcılara fikir vermesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy has been one of the most important factors in the wars and has been an important factor in international political agreements for centuries. Turkey has an important location in terms of its geographical position. As there is limited energy production based on fossil fuels, like developed countries, Turkey is aware of the importance of renewable resources. Especially in 2023 vision targets, the policies that are followed very clearly in terms of energy indicate that we are an importer country and we need move to the producer position. In terms of renewable energy sources, our country has an important potential. Especially Turkey has a considerable amount of solar energy potential. This current, which started water heating, via solar panels is now also popular with solar power generation. Although the efficiency of photovoltaic panel technology is now at 20 percent levels, it is still popular in Turkey. The current level efficiency of photovoltaic panel technology shows that the development is quite clear. As technology develops, costs will decrease and production volume will grow. In this study, developing PV panel technology is examined and the results obtained with PVSyst software, which is one of the simulation software used in solar energy plant projects, are compared with the existing solar power plant. The consistency between the obtained simulation data and the current production values of the installed plant has increased our confidence that we have obtained estimated production values from such software in the project development phase. The simulation study was performed by PVSyst software for different locations in Turkey, so that study would be a guide for new projects to be developed in this areas. The average production values to be obtained in the case of investment in the solar energy sector and the duration of the depreciation of such a project are also specified in detail to give an idea to the investors.