Development of a flexible analog ip library
Esnek analog ıp kitaplığı geliştirilmesi
- Tez No: 522754
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde bir analog devre sentezi ve tasarım asistanı aracı sunulmuştur. Bu araç, belirli bir tasarım problemi için Pareto optimal eğriler (PoF) üretmek için çok amaçlı bir optimizasyon motoru olarak bir SPEA2 algoritmasını kullanmaktadır. Aynı zamanda, önceden optimize edilmiş PoF'leri ve farklı yük ve maksimum güç tüketimi koşulları için çıkarılan PoF modellerini içeren, analog IP olarak görev yapan bir analog kütüphane de inşa edilmiştir. Böylece, kullanıcı ya kendi problemi için yeni bir PoF oluşturabilir ya da herhangi bir optimizasyon adımı çalıştırmadan önceden var olan PoF'leri ve çıkarılan modelleri kullanabilir. Geliştirilen araç ayrıca bir devrenin fizibilite kontrolü ve performans tahminini için, ve topoloji seçimi yapmak amaçlı kullanılabilir. Bu araç, tasarım çözümlerinin görselleştirilmesi ve kullanıcının belirli bir tasarım çözümünün tasarım özelliklerini gözlemlemek için test bench'lerde Pareto-optimal noktaları doğrulamasına imkan verir. Tüm bu yardımcı programları birleştirmek için bir grafik kullanıcı arayüzü (GUI) geliştirilmiştir. Geliştirilen aracı göstermek için iki farklı OTA topolojisi ve bir comparator incelenmiş ve aracın tüm kısımları ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Son olarak, OTA ve comparator devrelerinin POF'leri kullanılarak, daha yüksek seviyeli bir bloğun PoF'si elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an analog circuit synthesis and design assistant tool is proposed. The developed tool employs an SPEA2 algorithm as a multi-objective optimization engine to generate Pareto-optimal Fronts (PoF) for a given design problem. An analog library serving as analog IP, was also constructed, which includes pre-optimized PoFs and extracted PoF models for different loading and power limitation conditions. Thus, the user can either generate a new PoF for her/his problem or use the pre-existing PoFs as well as the extracted models without running any optimization step. The developed tool can also be utilized for feasibility checking of a circuit, performance prediction, and topology selection. The tool gives the opportunity of visualization of the design solutions, by allowing the user to verify the Pareto-optimal points in the test benches, to observe the design specifications of a specific design solution. A graphical user interface (GUI) is developed to combine all these utilities. To demonstrate the developed tool, two different OTA topologies and a comparator are examined and all parts of the tool were discussed in detail. Finally, the POFs of the OTA and comparator circuits are composed to obtain the PoF of a higher-level block.