Trabzon (merkez) ile Rize (merkez) illerinde kamu ve özel sektörde çalışan inşaat mühendislerinin iş memnuniyeti düzeylerinin belirlenmesi
Determination the job satisfaction level of the civil engineers who work in public and private sector in Trabzon and Rize city center, Turkey
  1. Tez No: 522775
  2. Yazar: DENİZ AFYON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BASRİ BAŞAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, Trabzon (Merkez) ile Rize (Merkez) illerinde kamu ve özel sektörde çalışan inşaat mühendislerinin iş memnuniyetlerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, doğum yeri, eğitim düzeyi, haftalık çalışma süresi, mevcut işyerinde çalışma süresi, son on yılda işyeri değiştirme sayısı ve ücret düzeyi değişkenleriyle ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Trabzon (Merkez) ve Rize (Merkez) illerinde kamu ve özel sektörde çalışan 214 inşaat mühendisi oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanmasında Minnesota İş Doyum Anketi ve araştırıcı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 23 programı kullanılarak yapılmıştır. Analizlerde verilerin frekans ve yüzde dağılımları incelenmiştir. Ayrıca ikili değişkenler arasındaki ilişkileri tespit etmek amacıyla t-Testi ve tek yönlü ANOVA analizi kullanılmıştır. Sonuçlar tablolar ve pasta grafikleri kullanılarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine correlation between job satisfaction and gender, age, marital status, level of education, place of birth, weekly working hours, term of employment in present workplace, number of job switches for last ten years, income of the civil engineers who work at public and private sector in Trabzon and Rize city center. 214 civil engineers who work in public and private sector constitute this study's sample. In this study, Minnesota Job Satisfaction Form and Personal Information Form held by investigator were used in order to collect data. Statistical analysis of the data obtained was carried out by using SPSS 23 software. In the analyses, data's percentage and frequency distribution were examined. And also for the determination of relationship between coupled parameters, Independent Samples t-Test, One-Way ANOVA Test were used. The results were evaluated via frequency tables and pie charts.