Pseudomonas putida tarafından üretilmiş mangan oksitler ile sulu ortamdan farmasotik gideriminin incelenmesi
Investigation of pharmaceutical removal from aqueous medium with manganese oxides produced by Pseudomonas putida
  1. Tez No: 522787
  2. Yazar: SEMİH CÖMERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Parasetamol, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak yaygın bir şekilde kullanılan farmasotik bir maddedir. Bu çalışmada, Pseudomonas Putida bakterisinin manganı oksitleyerek oluşan mangan oksitlerce farmasotiklerin giderilmesi araştırılmış ortam pH'ı, parasetamol konsantrasyonu ve biyojenik mangan oksit miktarının giderim üzerine etkileri incelenmiştir. Giderim farklı şartlar ve miktarlar kullanılarak yapılmış ve parasetamol giderim ortamı tepki yüzey metodu ile optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Paracetamol is a commonly used pharmaceutical agent for pain reliever and fever reducer. In this study, the removal of pharmaceutical using manganese oxides oxidized by Pseudomonas putida bacteria was investigated and the effects of solution pH, paracetamol concentration and biogenic manganese oxide amount were investigated.