Phanerochaete chrysosporium ve pseudomonas putida'dan elde edilen ligngnolitik enzimlerin analizi, üretimi ve izolasyonu
Analysis, production and isolation of ligninolytic enzymes produced by phanerochaete chrysosparium and pseudomonas putida
- Tez No: 96676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN PAZARLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
V ÖZET Phanerochaete crysosporium ve Pseudomonas putida TARAFINDAN ELDE EDİLEN LİGNİNOLİTİK ENZİMLERİN ANALİZİ, ÜRETİMİ VE İZOLASYONU ERGUN, Fulya Yüksek Lisans Tezi, Biyokimya Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nurdan PAZARLIOGLU Nisan 2000, 97 sayfa Ligninin yıkımı doğada karbon çevriminde çok önemlidir. Bu yıkım ayrıca sanayide çevrede kirliliğe sebep olan lignin içeren atık suların arıtılmasında, tekstil sanayide azo boyar maddelerin uzaklaştırılmasında ve naylon gibi polimerlerin yıkımında önemli etkiye sahiptir. Bu yıkım doğada çürükçül fungusların ürettiği enzimler sayesinde gerçekleşir. Bu enzimlerin üretimini arttırmak yıkımı kolaylaştıracağı gibi çevre için önemli sorunların giderilmesinde kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca bu enzimlerin üretimi daha hızlı üreme potansiyeline sahip olan bakteriler tarafından gerçekleştirildiği taktirde endüstriyel uygulamalar için büyük kolaylık sağlanacaktır. Bu çalışmada, ligninolitik enzimleri ürettiği bilinen beyaz çürükçül fungus P. chrysosporium' 'un stasyoner kültürlerinde ligninolitik enzimlerinin üretimini arttırabilmek amacıyla indüktör etkisi bilinen veratril alkolden yararlanarak guaykol, ferulik asit, ABTS, şiringaldazin, pirogalloL, kateşol ve indulin AT'nin indüktör etkileri incelendi. Ayrıca fenolik bileşikleri yıkıma uğratabilen gram negatif bakteri P.putidcC run veratril alkol, guaykol, ferulikasit ve indulin AT'ye adaptasyonu sağlanarak çalkalamak kültürlerde enzim üretimi izlendi. İki organizmanın büyüme koşullan ve ligninolitik aktiviteye sahip enzimlerinin aktiviteleri tespit edildi. En iyi üretimin gözlendiği 4mM veratril alkol içeren P. chrysosporium kültürlerinde enzimler izole edildi.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT ANALYSIS, PRODUCTION AND ISOLATION OF LIGNINOLYTIC ENZYMES FROM Phanerochaete crysosporium and Pseudomonas putida ERGUN, Fulya MSc in Biochemistry Department Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nurdan PAZARLIO?LU April 2000, 97 pages Degradation of lignin has an important role for carbon cycle in nature. In industry, lignin containing waste water constitutes environmental pollution. This degradation has a major effect for cleaning waste water, removing of azo dye products in textile industry and degrading of polymers such as nylon. In nature, enzymes which are produced by white rot fungi, degrade lignin. To increase the production of these enzymes, helps the biodegradation as well as solving serious environmental problems. On the other hand, using high growth potential bacteria for production of these enzymes will be more beneficial in industrial applications. In this study, the inducer effect of veratryl alcohol with respect to guaciol, ferrulic acid, ABTS, syringaldazine, pyrogallol, catechol and indulin AT to increase the production of ligninolytic enzymes on the stationary culture of Phanerochaete chrysosporium are investigated. The gram negative bacteria, Pseudomonas putida, which is capable for biodegradation of phenolic compounds, is adapted to verartyl alcohol, guaciol, ferulic acid and indulin AT and its enzyme production in shaking cultures is observed. Both cultures' s growth rate and their ligninolytic enzyme activities are determined. Enzymes are isolated from P. chrysosporium cultures containing 4 mM verartyl alcohol where the best production is observed.